Coboty roboty współpracujące

Ilość robotów współpracujących wdrażanych do przemysłu stale wzrasta. Czym są i jaką rolę pełnią w przedsiębiorstwach produkcyjnych coboty?

Roboty współpracujące jak sama nazwa wskazuje zostały stworzone z myślą o wykonywaniu zintegrowanych procesów roboczych z wykorzystaniem innych maszyn, bądź ingerencji człowieka. Są przeciwieństwem zwykłych robotów przemysłowych, które wykonują swoją pracę autonomicznie.

Większość procesów produkcyjnych wymaga złożonych, następujących po sobie czynności. W takim wypadku jeden robot przemysłowy może okazać się niewystarczający. W tym momencie z pomocą mogą przyjść coboty, które z łatwością przejmują część pracy wykonywaną przez inne maszyny bądź człowieka. Dzięki nim możemy zachować odpowiednią powtarzalność zadań oraz zwiększyć wydajność pracy.

W wyniku automatyzacji procesów przemysłowych firmy mają możliwość rozwinięcia swoich linii produkcyjnych tym samym stwarzając konkurencji nie lada wyzwanie. Warto nadmienić również, że roboty współpracujące pełnią rolę „pracownika 24/7”. Jest to szczególnie ważne w dobie kryzysu pracowniczego z którym obecnie mierzy się większość przedsiębiorstw.

Robotyzacja procesów przemysłowych stała się faktem. Firmy, które chcą być na szczycie powinny zainteresować się tematem robotów współpracujących.

Korzyści płynące z użytkownia cobotów

Argumentów przemawiających za korzystaniem z inteligentnych robotów współpracujących jest zdecydowanie więcej aniżeli tych przeciw. Oto kilka z nich:

 • znaczne zwiększenie efektywności produkcyjnej
 • łatwość w programowaniu i obsłudze
 • możliwość wybicia się na tle innych firm konkurencyjnych
 • zwiększenie wydajności produkcyjnej
 • zwiększenie przerobu wytwarzanych dóbr
 • robot współpracujący = pracownik 24/7
 • szybki zwrot inwestycji

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z zastosowania inteligentnych robotów współpracujących, bądź masz jakieś pytania – serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Roboty współpracujące – szybki zwrot inwestycji w cobota

Przyjmuje się, że coboty w stosunku do zwykłych robotów przemysłowych są tańsze od dwóch do nawet czterech razy ich ceny. Tak więc zwrot inwestycji następuje bardzo szybko. Co prawda nie będzie on zauważalny z dnia na dzień – lecz w pojęciu przemysłowym jest to okres błyskawiczny.

Robot = pracownik 24/7 i co ważne nie występuje u niego żaden ‘czynnik ludzki” – nie potrzebuje urlopu, nie obchodzi świąt, pracuje cały czas z zachowaniem najwyższej wydajności.

Przyjmuje się, że coboty zachowują powtarzalność procesową na poziomie 99,5% co jest wynikiem absolutnie fenomenalnym i kompletnie nieosiągalnym dla zwykłego pracownika. Oczywiście, wciąż istnieje 0,5% szans na jakiś błąd, lecz w stosunku do pracy wykonywanej przez człowieka jest to wynik arealny.

Głównym „,mózgiem” operacyjnym robota jest komputer, za którym de facto stoi człowiek. Tak więc z jednej strony mamy pracownika idealnego, ale mimo wszystko możemy ingerować w sposób w jaki ma pracować.

Innowacyjne technologie wprowadzane przez przedsiębiorstwa mają na celu powiększanie możliwości rozwojowych firm, tym samym  stwarzając realne warunki na wyprzedzanie konkurencji.

Według nas inteligentne roboty współpracujące są przyszłościowym rozwiązaniem nad którym każde przedsiębiorstwo chcące zadbać o rozwój powinno się głęboko zastanowić.

Roboty współpracujące – zastosowanie

Zakres zastosowania robotów współpracujących jest bardzo szeroki. Coboty świetnie sprawdzają się na stanowiskach:

 • spawalniczych i cięcia
 • malowniczych i lakierniczych
 • montażowych i składniowych
 • pakunkowych i paletyzujących

Możliwości jak i miejsc zastosowań cobotów jest wiele. Jeżeli zastanawiasz się, czy na Twoim stanowisku pracy taki robot zda egzamin – napisz bądź zadzwoń do nas. Chętnie doradzimy oraz przedstawimy Ci ofertę na roboty współpracujące.

Coboty roboty współpracujące