Dlaczego warto wybrać roboty do spawania punktowego

Dlaczego warto wybrać roboty do spawania punktowego

Polskie przedsiębiorstwa są coraz bardziej świadome, że istnieje wiele korzyści związanych z automatyką zrobotyzowaną. Robot spawalniczy może pomóc w skróceniu czasu cyklu, obniżeniu kosztów operacji spawania i osiągnięciu wyższej wydajności. Jednak jedną z największych zalet jaką daje robot do spawania punktowego jest to, że poprawia on jakość spoiny w taki sposób, że żaden wykwalifikowany spawacz nie może tego typu spawu na podobnym poziomie.

Nawet w sytuacji kiedy firma posiada wykwalifikowanych spawaczy, którzy są w stanie produkować wysokiej jakości produkty przy stosunkowo wysokiej powtarzalności robot mógłby pomóc zmniejszyć ilość wad i przeróbek.

Potencjalne problemy podczas spawania ręcznego

Większość zadań spawalniczych to świetny kandydat do wykorzystywania stanowisk zrobotyzowanych. Czy spawanie punktowe jest naprawdę najlepszym zastosowaniem robotyki ? Istnieje kilka typowych wad spawalniczych, które można wyeliminować przy użyciu robota spawalniczego.

Spawanie jest skomplikowanym procesem i osiągnięcie wysokiego poziomu kompetencji spawacza może zająć lata. Jednak nawet najbardziej doświadczony spawacz będzie czasem popełniał błędy, a produkt końcowy miał wady. Jest to zupełnie naturalne. Do typowych wad, które mogą wystąpić w przypadku spawania punktowego, należą między innymi:

  • odpryskiwanie spawanego materiału,
  • wgniecenia lub pęknięcia w metalu,
  • asymetryczne ślady zgrzewania punktowego.

Wiele osób po prostu akceptuje fakt, że wady spawalnicze zawsze będą częścią procesu produkcyjnego. W przypadku spawania ręcznego, zawsze będzie działał czynnik ludzki, który tworzy element nieprzewidywalności.

korzyści spawania robotem

Jakie zalety mają roboty do spawania punktowego ?

Spawanie punktowe można usprawnić tak samo jak każdą inną operację produkcyjną. Wielu producentów manipulatorów takich jak FANUC, MOTOMAN, PANASONIC, KUKA czy ABB posiada w sowim portfolio roboty, które doskonale nadają się do automatyzacji tego spawania.

Roboty są wyjątkowo dobrze przygotowane do zgrzewania punktowego w sposób, który byłby prawie niemożliwy w przypadku innych form automatyzacji. Ich konstrukcja pozwala na dotarcie do obrabianego przedmiotu z dowolnej orientacji, co jest niezbędne do ukierunkowania narzędzia dokładnie w miejsce potrzebne do wykonania zgrzewu.

Doświadczony integrator robotów do spawania punktowego jest w stanie dostarczyć nawet bardzo zaawansowane cele spawalnicze, które doskonale sprawdzą się nawet w bardzo wymagających cyklach produkcyjnych.

Jakie korzyści daje zrobotyzowane spawanie punktowe

Spawanie punktowe z wykorzystaniem robota daje kilka podstawowych korzyści, które przyczyniają się do większej powtarzalności zrobotyzowanych zgrzewów punktowych w porównaniu ze spawaniem ręcznym.

Precyzyjne pozycjonowanie narzędzia – robot zawsze będzie tworzył punkty zgrzewania w dokładnie tym samym miejscu. Pomaga to uniknąć problemów takich jak asymetryczne spoiny. Ponadto, spoiny na każdym detalu będą dokładnie takie same.

Stały czas spawania – Niespójności w zadaniach spawalniczych są często spowodowane różnym czasem, przez jaki narzędzie jest trzymane na obrabianym przedmiocie. Robot spawalniczy zawsze będzie utrzymywał ten sam czas według zaprogramowanego cyklu.

Stała siła nacisku – Inną przyczyną niezgodności jest siła, z jaką narzędzie jest utrzymywane na obrabianym przedmiocie. Końcowe efekty zgrzewania robotem są zaprojektowane tak, aby zapewnić stałą siłę narzędzia, które ma znajdować się w idealnym ustawieniu do przedmiotu.

Jak zatem widać każda firma, która na co dzień zajmuję się spawaniem punktowym zarówno w małej jak i dużej skali może z powodzeniem rozpatrywać zastosowanie roboty do spawania punktowego.