Jak roboty chronią ludzi przed koronawirusem ?

Jak roboty chronią ludzi przed koronawirusem ?

Roboty odgrywają ważną rolę w walce z koronawirusem. Poniżej prezentujemy wybrane zastosowania robotów, dzięki którym zapewniają ludziom bezpieczeństwo, wyżywienie i dostęp do opieki jakiej potrzebują podczas pandemii COVID-19.

Ponieważ wiele krajów jest całkowicie lub częściowo zablokowanych w celu powstrzymania postępu koronawirusa, roboty wykorzystywane są do wykonywania ważnych zadań, które zapewniają bezpieczeństwo ludziom i umożliwiają im wirtualny kontakt oraz dostęp do informacji w miejscach publicznych. Wielu dostawców robotów przekazuje lub pożycza roboty do szpitali i domów opieki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. W ten sposób roboty do wynajęcia są ciekawym sposobem na szybkie doposażenie.

Roboty medyczne

Podstawowe zadanie to dbanie o bezpieczeństwo lekarzy i pielęgniarek oraz wsparcie personelu laboratorium. Roboty do leczenia pacjentów z koronawirusem, umożliwiają lekarzom i pielęgniarkom przeprowadzanie testów i interakcję z pacjentami na odległość. Pierwszy pacjent ze zdiagnozowanym wirusem w USA był leczony zdalnie sterowanym robotem wyposażonym w stetoskop i ekran, który umożliwiał lekarzom i pielęgniarkom komunikację z pacjentem i wykonywanie prostych pomiarów.

Maszyny od dostawców takich jak KUKA i Universal Robots są szeroko stosowane jako roboty do automatyzacji pracy w laboratorium. Ich podstawowy zakres zadań to między innymi:

  • przetwarzanie próbek,
  • znacznie poprawiające wydajność testowania pod kątem infekcji bakteryjnych i wirusowych.

Firmy Yaskawa i ABB współpracują również ze szpitalami i laboratoriami medycznymi w celu opracowania aplikacji, w których ich dwuramienny robot będzie wspierał personel medyczny i przyspieszy wykonywanie testów.

Celem stosowania robota dla szpitala jest zmniejszenie ryzyka infekcji dla personelu medycznego poprzez wyeliminowanie potrzeby kontaktu z chorymi.

 

Roboty do czyszczenia i dezynfekcji

W Hongkongu roboty czyszczące są teraz używane do czyszczenia wagonów w miejskiej kolejowej komunikacji zbiorowej, która codziennie przewozi miliony pasażerów. Nowo zaprojektowany robot uzupełnia pracę personelu sprzątającego, rozpylając roztwór nadtlenku wodoru na powierzchnie, koncentrując się szczególnie na małych szczelinach, do których ludzkie ręce nie mogą dotrzeć.

Sprzedaż robotów czyszczących doświadczyła gwałtownego wzrostu popytu z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wiele szpitali na całym świecie używa tych robotów do zwalczania infekcji wykrytych podczas hospitalizacji. Roboty są używane w szpitalach do dezynfekcji pomieszczeń za pomocą promieni ultrafioletowych, które również zabijają koronawirusa. Roboty dezynfekcyjne mogą zniszczyć 99,99% wszystkich mikroorganizmów w sali szpitalnej w ciągu 10 minut.

Trasa robota może zostać zaplanowana przez personel szpitala za pośrednictwem aplikacji, a po aktywacji roboty czyszczące przemieszczają się autonomicznie z pokoju do pokoju.

Informacja publiczna za pomocą robotów. Roboty informacyjne

W Chinach roboty UBTECH były używane w szpitalu w Shenzhen do monitorowania temperatury pacjentów oraz innych odwiedzających na zewnątrz i wewnątrz szpitala. Odpowiadały również za dostarczanie informacji o wirusie.

Mobilne roboty informacyjne są coraz częściej używane w miejscach publicznych, takich jak

  • na lotniskach
  • podczas targów i imprez masowych
  • sklepach wielkopowierzchniowych

Stosowane są aby pomóc ludziom dotrzeć do celu i łatwiej znaleźć konkretne wiadomości lub produkty. Roboty informacyjne biorą również udział w zapewnianiu ludziom bezpieczeństwa poprzez informowanie ich i przypominanie o środkach bezpieczeństwa związanych z wirusem.

Robot można również wyposażyć w czytnik termiczny, który wykrywa wczesne objawy Covid-19 takie jak podwyższona temperatura. Takie zastosowanie stworzyła firma z Opola. Robot humanoidalny Pepper w akcji na poniższym filmie

Roboty do dostarczania posiłków


Roboty są używane w wielu różnych sektorach do dostarczania części, materiałów eksploatacyjnych i żywności. Roboty dostawcze są już szeroko stosowane w szpitalach do dostarczania materiałów medycznych i ciężkich przedmiotów, takich jak pościel, oszczędzając czas i energię pielęgniarkom i salowym.

Zazwyczaj roboty te dostarczają przedmioty na stanowiska pielęgniarek, ale teraz są wykorzystywane również do dostarczania bezpośrednio do pacjentów w izolacji, zarówno w szpitalach, jak i w innych lokalizacjach. Mobilne roboty dostarczały żywność osobom, które leciały samolotem z pasażerami zarażonymi wirusem.

Roboty dostawcze są również wykorzystywane do dostarczania ludziom artykułów spożywczych i gotowych posiłków oraz do dozowania środków dezynfekujących w miejscach publicznych.

Jak widać już dziś roboty chronią ludzi przed koronawirusem na wiele różnorodnych sposobów. Wraz z rozwojem nowych technologii wykorzystanie wszystkich rodzajów robotów zyska na popularności. Świat w dobie pandemii zmierza w kierunku gospodarki human fee. To wielka szansa dla automatyzacji i robotyzacji.