Jak skutecznie wdrożyć roboty przemysłowe w firmie

Jak skutecznie wdrożyć roboty przemysłowe w firmie

Implementacja robotów przemysłowych w warunkach produkcyjnych to nie tylko kupno i podłączenie robota. Istnieje wiele różnych względów do finansowych po logistyczne, które należy wziąć pod uwagę zanim robot przemysłowy zacznie skutecznie pracować na wyznaczonym miejscu. Podczas gdy roboty przemysłowe mogą służyć do wielu różnych celów, wyzwania przed jakimi stają integratorzy podczas ich wdrażania są stosunkowo podobne.

Każdy producent będzie miał indywidualne wymagania, które warunkuje jego model biznesowy. Dlatego do każdej instalacji należy podejść w sposób spersonalizowany. Wdrażanie robotów to znacznie więcej niż ich zakup i integracja stąd bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie przedwdrożeniowe.

 

 

Jak wybrać właściwego robota przemysłowego ?

Wybór odpowiedniego robota to znaczne wyzwanie dla wielu zakładów przemysłowych. Zwłaszcza dla tych, które przed taką decyzją stają pierwszy raz. Biorąc pod uwagę ilość zmiennych oraz wysoką wartość inwestycji proces decyzyjny nie jest sprawą łatwą i oczywistą. Poniżej wskazujemy na co zwrócić uwagę przy zakupie robota przemysłowego. Są to podstawowe parametry, które bezpośrednio wpływają na skuteczność określonych rozwiązań zrobotyzowanych.

 

Zastosowanie robotów przemysłowych

Na początku warto precyzyjnie zdefiniować, do jakich zastosowań i jakie procesy będą wykonywane przez roboty.Tak na prawdę aktualnie roboty mogą skutecznie wykonywać większość powtarzalnych prac produkcyjnych stąd istnieje wiele różnych opcji, zarówno samych manipulatorów jak i efektorów końcowych. Najpopularniejsze zadania realizowane dziś to spawanie, paletyzowanie, cięcie, malowanie, przenoszenie, obsługa maszyn itp. Istotne zatem jest konkretne określenie zadania w obrębie własnej firmy.

Udźwig

Obciążenie użytkowe to maksymalna waga, jaką robot może przenosić w swojej pracy. Na przykład, w różnych modelach udźwig może wynosić od 3 kg do nawet 1300 kg, jak widać jest to spory zakres. Należy również wziąć pod uwagę, że dopuszczalny udźwig robota jest związane z odległością obciążenia końcowego od podstawy. Im dalej ramie przenosi przedmiot tym mniejszą wagę mogą mieć przedmioty.

Jeśli robot będzie przenosił przedmiot z jednej pozycji roboczej do drugiej, należy dodać masę przedmiotu i wagę chwytaka robota do jego szacunkowego wymaganego udźwigu.

Liczba osi

Liczba osi robota jest bezpośrednio związana z jego stopniem swobody. Jeśli chodzi o prostą obsługę, np. przenoszenie z jednej linii pasowej na drugą, wystarczy zwykły robot 4-osiowy. Jeśli jednak aplikacja znajduje się na małej przestrzeni roboczej, a ramię robota wymaga dużo skręcania i obracania jak w przypadku robotów spawalniczych, dobrym wyborem będzie robot 6-osiowy.


Liczba osi na ogół zależy od zastosowania. Należy zauważyć, że im więcej osi ma robot, tym większa jest jego elastyczność. Ułatwia to późniejsze ewentualne użycie robota do innego procesu produkcyjnego, ponieważ może dostosować się do większej liczby możliwych zadań. Dlatego zadając sobie pytanie jak skutecznie wdrożyć roboty warto zwrócić uwagę również na tę kwestie.

Maksymalny zasięg roboczy

Wybór robota nie opiera się wyłącznie na jego udźwigu – wymaga on również wszechstronnego rozważenia dokładnej odległości w jakiej ramie ma wykonywać swoje zadania. Warto sprawdzić dokładny zasięgu ruchu robota. Na tej podstawie można ocenić, czy robot nadaje się do konkretnej aplikacji.

Maksymalna wysokość pionowa robota jest mierzona od najniższego punktu, który robot może osiągnąć do maksymalnej wysokości (Y), którą może osiągnąć manipulator. Maksymalna odległość ruchu w poziomie to odległość (X) od środka podstawy robota do środka najdalszego punktu, który robot może osiągnąć w poziomie.

Szybkość i powtarzalność robota

Ten parametr jest ściśle związany z każdym robotem. W rzeczywistości zależy on od czasu trwania cyklu, który musi zostać zrealizowany. Niektórzy producenci robotów zaznaczają również maksymalne przyspieszenie robota. Ten punkt to ważna pozycja na etapie wyboru. Od szybkości pracy zależy szybkość zwrotu z inwestycji. Tu warto również spojrzeć na robota w kontekście precyzji ruchów i powtarzalności wykonywania zadań. Powtarzalność robotów przemysłowych może być opisana jako zdolność robota do osiągnięcia dokładnie tej samej pozycji za każdym razem, gdy kończy on swoje zadanie.

 

Wybór właściwego robota. Jakiego robota warto kupić ?

Jak skutecznie wdrożyć roboty przemysłowe na produkcję? Przedstawione powyżej podstawowe parametry techniczne charakteryzujące robota to tylko wybrane opcje, które należy rozszerzyć o inne warunki zmienne dla każdej instalacji. Decyzja o automatyzacji linii produkcyjnej za pomocą robotów jest decyzją, która powinna być podjęta na podstawie konkretnych danych, plan wdrożenia robotów musi być odpowiednio przemyślany i rozpisany. Roboty mogą zwiększyć możliwości produkcji, usprawnić obsługę maszyn oraz pozwolić na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej.

Po określeniu specyfikacji zastosowania, zasięgu, powierzchni roboczej i udźwigu, potencjalny nabywca robota musi wziąć pod uwagę budżet. Limity budżetowe określą czy podejmowaniu decyzji należy brać pod uwagę nowe modele czy też roboty używane, które mogą być ciekawą alternatywą dla wielu aplikacji. Jak widać wybór i właściwe wdrożenie robota nie jest sprawą łatwą i oczywistą, dlatego warto na etapie planowania inwestycji skorzystać z fachowego wsparcia.