Jak wybrać roboty spawalnicze ?

Jak wybrać roboty spawalnicze ?

Zobacz jak wybrać roboty spawalnicze i skutecznie zautomatyzować procesy produkcyjne. Spawanie to jeden z najczęściej robotyzowanych procesów na całym świecie. Szacuje się, że blisko 25% – 30% wszystkich robotów przemysłowych wykorzystywanych jest do spawania różnymi technologiami. Wiele osób na początkowym etapie rozpatrywania takiej formy automatyzacji zadaje pytanie jaki robot przemysłowy może być stosowany do spawania konkretnego elementu ?

Odpowiedź na takie pytanie nie jest prosta i oczywista. Wynika to z tego, że robot to zazwyczaj tylko jeden z elementów, które tworzy stanowisko zrobotyzowane do spawania. Aby osiągnąć optymalną jakość i wydajność niezbędne jest odpowiednie dobranie i skonfigurowanie wszystkich podzespołów układu. W ten sposób można osiągnąć maksymalną efektywność procesów spawalniczych.

korzyści spawania robotem

Wybór właściwego robota spawalniczego

Niezależnie od producenta konkretnego manipulatora (Fanuc, Kuka, ABB, Yaskawa, Kawasaki itd) można przyjąć, że ramiona przemysłowe wykorzystywane w procesach spawalniczych posiadają pewne cechy wspólne. Są to między innymi:

  • udźwig ramiona od 2 kg do 30kg
  • liczba osi 6 lub 7
  • powtarzalność ≥0,05 mm
  • prędkość do 5m/s
  • przyspieszenie do 25m/s2

To tylko wybrane parametry pracy robotów przemysłowych. Rodzaj spawanego przedmiotu oraz konkretna technologia (MIG, TIG, Laser) wpływa na wybór manipulatora, który zapewni stabilny udźwig narzędzia oraz odpowiedni zasięg. W wybranych miejscach warto również sprawdzić czy roboty przemysłowe mogą być montowane w dowolnym miejscu takim jak posadzka, ścian czy sufit. Integrator robotów spawalniczych powinien również brać ten aspekt pod uwagę.

robotyzacja

Wyposażenie zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego

Różnego rodzaju aplikacje w jakich wykorzystywane są roboty spawalnicze wymagają odrębnego podejścia w kwestii zaplanowania odpowiedniego stanowiska. Rodzaj wymaganych podzespołów zależy w głównej mierze od rodzaju spawanego elementu oraz dostępnego miejsca na hali, w której ma zostać zainstalowane stanowisko. W tej kwestii robot do spawania traktowany jest jako element całego złożonego układu.

Do sprawnego przebiegu całego procesu mogą być potrzebne odpowiednie:

  • stoły
  • pozycjonery
  • tory jezdne
  • źródła spawalnicze
  • systemy bezpieczeństwa

Wdrożenie zrobotyzowanego systemu spawania nie jest rzeczą prostą i tanią. Właściwe projektowanie stanowiska ma zatem kluczowe znaczenie dla powodzenia całej inwestycji. Przejście na tę technologię może pomóc firmom uzyskać większą produktywność, poprawić jakość i obniżyć koszty operacji spawania, ale aby uzyskać takie wyniki wszystko musi zostać właściwe zintegrowane. Dlatego ścisła współpraca z integratorem robotów jest dobrym krokiem do zapewnienia, że każdy aspekt wdrożenia jest starannie zaplanowany i zrobotyzowany system spawalniczy działa prawidłowo dla danego zastosowania.

Wiele osób często pyta jak wybrać roboty spawalnicze aby osiągnąć zamierzony efekt ? Jak widać sam robot jest często tylko elementem całej komórki spawalniczej. Biorąc pod uwagę fakt, że celem każdego zrobotyzowanego systemu spawania jest bezawaryjność ważne jest aby wybierać wśród najlepszych producentów, którzy poza wysoką jakością robota zapewniają również stabilny dostęp do części zamiennych oraz serwisu.