Jaki robot do paletyzacji i depaletyzacji

Jaki robot do paletyzacji i depaletyzacji

Wszystkie firmy szukają możliwości przyspieszenia pracy, które w konsekwencji ma prowadzić do wzrostu produktywności. Począwszy od transportu artykułów w produkcji, poprzez ich paletyzowanie w i przekazywanie do wysyłki, producenci poszukują automatycznych systemów transportu materiałów, które zwiększą wydajność firm. Tam, gdzie prędkości są niskie, operacje depaletyzacji i paletyzacji mogą być wykonywane ręcznie. Jednak w miarę wzrostu prędkości lub gdy produkt staje się trudny w obsłudze (duży rozmiar, znaczna waga), automatyzacja tych operacji staje się koniecznością. W tym miejscu wiele firm zadaje sobie pytanie, czy i jaki robot do paletyzacji i depaletyzacji rozwiązałby problem.

Starannie skonstruowane w projekcje ROI robotyzacji powinno być ostatecznym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego rozwiązania.

 

Jak działa robot do paletyzowania

Robot przemysłowy wykorzystuje efektor końcowy (chwytak) do odbierania produktu, który spada z przenośnika i umieszczania go na palecie. Zrobotyzowane rozwiązania do paletyzacji występują w  podstawowych wersjach: kartezjańskie i przegubowe. Najbardziej rozpowszechnionym robotem paletyzującym jest manipulator przegubowy. W wersji 4 osiowej lub 6 osiowej takie rozwiązanie jest najszybsze i najbardziej elastyczne.

Robot do paletyzacji to rozwiązania, które zazwyczaj pasuje lepiej do linii o niższej prędkości. Sprawdza się również w miejscach, w których robot paletyzator musi obsługiwać wiele linii jednocześnie. Ze względu na zwykle małą powierzchnię zajmowaną przez robota, rozwiązania te są również opcją, w przypadku której powierzchnia użytkowa jest ograniczona.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych paletyzatorów warstwowych, robot paletyzujący może obsługiwać palety mieszane z produktami o różnych rozmiarach i kształtach. Tak długo, jak układ produktów na palecie będzie bezpieczny podczas transportu, możesz niemal na pewno zrealizować wybrane zadanie paletyzacji przy pomocy robota.

Wiele obiektów, które nadają się do paletyzacji przy użyciu robota, jest po prostu niewykonalnych w przypadku paletyzatorów warstwowych, w tym duże worki, ciężkie beczki i delikatne paczki.

Chwytaki do robota paletyzującego

Istnieje również szereg efektorów końcowych, które można wykorzystać aby dostosować system paletyzacji z użyciem robota do różnych obiektów w tym:

– chwytaki próżniowe,

– chwytaki palcowe,

– chwytaki produkowane na zamówienie do specjalnych zastosowań

Jak wybrać dobrego robota do paletyzacji

Większość współczesnych modeli doskonale sprawdza się w tego typu pracach, które są proste i powtarzalne. Roboty do układania na paletach zwykle nie muszą mieć wysokiej precyzji w zakresie powtarzalności. Roboty przegubowe, które są zazwyczaj wykorzystywane do paletyzowania mogą pracować szybko i wydajnie, a bardzo duży wybór modeli ułatwia dobór właściwego rozwiązania.

Parametry robota, na które warto zwrócić uwagę:

  • zasięg manipulatora
  • udźwig
  • szybkość pracy
  • w uzasadnionych przypadkach poziomo ochrony IP

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeprowadzić dokładną ocenę techniczną alternatywnych rozwiązań dla danego zastosowania.

Szkolenie z obsługi robotów do depaletyzacji i paletyzacji. To niezwykle ważna kwestia, upewnij się, że Twój personel zostanie odpowiednio przeszkolony. Żaden system zrobotyzowany nie jest na początku łatwy w obsłudze. Z biegiem czasu operatorzy nabiorą niezbędnego doświadczenia, ale na początku pomoc to ważny aspekt skutecznego wdrożenia.

Znajdź integratora robotyki

Tak jak wybór właściwego typu robota lub chwytaka do wykorzystania w projekcie paletyzacji lub depaletyzacji jest kluczowy, tak samo wybór właściwego partnera do zbudowania rozwiązania.

Doświadczenie w zakresie zrobotyzowanych systemów spawalniczych nie gwarantuje sukcesu w paletyzacji. Zrobotyzowane stanowiska paletyzujące to zaawansowane cele dlatego do odpowiedniego zaprojektowania systemu potrzebna jest wiedza z zakresu inżynierii paletyzacji lub depaletyzacji. Stąd warto wybrać partnera biznesowego, który ma doświadczenie w tego typu działaniach.

Na przykład w przypadku kiedy z użyciem robota może być potrzebny system wizyjny w celu określenia pozycji produktu, który przesunął się podczas transportu. Wówczas realizacja takiego wdrożenia wymaga specjalistycznej wiedzy również z zakresu systemów wizyjnych 2D lub 3D.

Bez względu na to czy wdrożenie będzie dotyczyło robotów nowych, używanych czy z systemami wizyjnymi warto, aby przeprowadził je integrator, który posiada zasoby i know-how niezbędne do takich realizacji.

Jeśli proces pakowania produktów w Twojej firmie jest zbyt wolny, aby nadążyć za określoną wydajnością, lub jeśli występuje problem z brakiem pracowników do obsługi tego procesu zautomatyzowanie procesu paletyzacji jest jedynym sposobem na osiągnięcie potrzebnej przepustowości.