Najpopularniejsze integracje robotów przemysłowych

Najpopularniejsze integracje robotów przemysłowych

Od przetwórstwa spożywczego po produkcję samochodów osobowych i ciężarowych roboty przemysłowe stają się wszechobecne. Wysoce zautomatyzowane i programowalne maszyny wykonują powtarzalne zadania z wysoką precyzją, niezawodnością i przepustowością. Daje to przedsiębiorstwom możliwość zwiększenia produktywności i tym samym uzyskania zdecydowanie wyższego przychodu, przy zachowaniu doskonałej jakości produktów.

Roboty przemysłowe bardzo pozytywnie wpływają również na pracowników. Pozwalają odciążyć ich z wykonywania ciężkich prac lub wysoce powtarzalnych czynności. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wypalenia zawodowego i zmniejszenia jakości wykonywanej pracy.

Z racji tego, że roboty przemysłowe są w Polsce coraz bardziej popularne, warto zastanowić się, jakie jest 5 najbardziej popularnych aplikacji, w których maszyny te pracują.

1. Roboty montażowe

Roboty przemysłowe nadają się do wszystkich linii montażowych. Skracają czas oczekiwania i usprawniają potencjalne wąskie gardła produkcyjne. Wysoki wskaźnik dokładności prowadzi do znacznie mniejszego ryzyka produkcji elementów wadliwych. Dla przykładu, pracownicy ludzcy potrzebują przerw i czasu wolnego, ponieważ męczą się podczas żmudnego wykonywania powtarzalnych czynności. Roboty montażowe mogą pracować w trybie ciągłym. Nie potrzebują przy tym przerw, wyłączają te konieczne na przeprowadzenia akcji serwisowej.

2. Roboty do komplementacji i pakowania

Roboty do komplementacji i pakowania mogą wykonywać pracę wymagającą zręczności, konsekwencji i elastyczności. Są to cechy, których wielu pracowników ludzkich nie posiada. Do kompletacji i pakowania roboty szybko i dokładnie organizują produkty w magazynie i dostarczają je na półkę, stanowisko pracy lub w inne miejsce. W wielu sytuacjach kompletacja magazynowa przez roboty przemysłowe może wykonać zadanie znacznie szybciej niż człowiek. Dzięki temu magazyn działa sprawnie i wydajnie. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, gdzie czas wykonania operacji magazynowej i logistycznej ma ogromne znaczenie.

3. Roboty do obróbki metali, tworzyw sztucznych i innych materiałów

Obróbka metali i tworzyw sztucznych obejmuje cięcie, gratowanie, szlifowanie, polerowanie i frezowanie. Roboty przemysłowe doskonale sprawdzają się w tych aplikacjach ze względu na ich wysoką precyzję i wydajność. Zmniejszają również ryzyko błędu ludzkiego, który w tym przypadku może być wyjątkowo kosztowny. Operatorzy maszyn CNC mogą programować i dostosowywać roboty do różnych potrzeb związanych z cięciem i obróbką materiału. Wykorzystując roboty do obróbki metali i tworzyw sztucznych, producenci poprawiają bezpieczeństwo, eliminując człowieka z hali produkcyjnej, gdzie pracownicy są narażeni na niebezpieczne narzędzia i opary.

4. Roboty do spawania

W zakładach produkujących elementy stalowe i w przemyśle motoryzacyjnym pracownicy fizyczni mają obecnie ograniczone zadanie. Ogranicza się ono do wykonania prac przygotowawczych, ponieważ to roboty spawalnicze zajmują się finalną obróbką części i ich spawaniem. Od spawania łukowego po punktowe zgrzewanie oporowe, roboty poprawiają spójność spawania, skracają czasy cykli i zwiększają ogólną wydajność produkcji. Korzystanie z robotów podczas spawania łukowego ma zalety w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, ponieważ ludzie nie są narażeni na niebezpieczne opary oraz wyjątkowo niebezpiecznie oparzenia.

5. Roboty do malowania i lakierowania

Roboty przemysłowe są również bardzo często wykorzystywane w malowaniu i lakierowaniu, ponieważ przewyższają ludzi pod względem dokładności nakładania powłok i czasu potrzebnego na wykonanie cykli. Dla ludzi dokładne malowanie wymaga bystrego oka, precyzyjnych pociągnięć pędzla i dokładnego oszacowania pokrycia farbą. Ostatecznie może się okazać, że proces będzie nieprecyzyjny i czasochłonny.

W przypadku robotów każda warstwa farby jest równa, a cały proces praktycznie bezbłędny. Farba jest dostarczana za pomocą systemu dozowania i nakładana za pomocą zrobotyzowanych ramion lub narzędzi natryskowych opracowanych w celu dokładnego powlekania geometrii przedmiotu obrabianego. Małe i trudno dostępne elementy można łatwo pokryć farbą. Podobnie jak w przypadku robotów do obróbki metali i tworzyw sztucznych, roboty do malowania i lakierowania można łatwo przeprogramować pod kątem nowych wzorów lakierowania lub innych komponentów.

Podsumowanie

Roboty przemysłowe są ważną częścią każdej nowoczesnej fabryki i nieodzownym elementem przemysłu 5.0. Poprawiają bezpieczeństwo, wydajność i ogólną jakość zakładu produkcyjnego, przez co stają się coraz ważniejsze dla nowoczesnej produkcji.

Jeżeli są Państwo zainteresowani integracją robota przemysłowe w swojej firmie, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Bardzo chętnie przygotujemy rozwiązanie, które pozwoli przyspieszyć dany proces i zwiększyć jego jakość.