Paletyzacja robotami, zobacz od czego zacząć

Paletyzacja robotami w wielu miejscach stanowi bardzo dużą wartość dodaną. Jest wiele powodów, dla których warto wybierać roboty zamiast alternatywnych rozwiązań w zakresie paletyzacji i depaletyzacji. Istnieją jednak pewne podstawy, które należy poznać przed rozpoczęciem paletyzacji przy użyciu robota.

Robotyka stale się rozwija i rynek robotów paletyzatorów stale rośnie, istnieje kilka opcji autonomicznego paletyzowania. Oto podstawowy przewodnik po paletyzacji przy użyciu robota: czym jest automatyczna paletyzacja, jakie są roboty do paletyzacji i jak zaprogramować robota paletyzującego?

Na czym polega paletyzacja robotem przemysłowym ?

Paletyzacja robotami to automatyzacja polegająca na używaniu robota przemysłowego do przenoszenia, układania lub transportu towarów na palecie. Wiele robotów może być wykorzystywanych do paletyzacji, ale najczęstszym podejściem jest stosowanie dedykowanych robotów do takiego procesu, które są specjalnie zaprojektowane do szybkiego transportu ciężkich, nieporęcznych przedmiotów. Zazwyczaj wyposażone są w specjalne chwytaki do paletyzacji, które są specjalnie projektowane do tego zadania.

Główną różnicą pomiędzy paletyzacją robotami, a innymi formami automatyzacji tego procesu jest to, że robot daje o wiele większą kontrolę nad sposobem ułożenia przedmiotów na palecie.

Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu można łatwo tworzyć palety mieszane z obiektami o różnych kształtach i rozmiarach. Łatwo jest również przeprogramować robota na zupełnie nowe linie produktów; zmiana, która wymagałaby wielu miesięcy projektowania mechanicznego w przypadku konwencjonalnych maszyn do paletyzowania, może być w tym wypadku wykonana bardzo szybko. W tym wypadku robot paletyzujący jest bardziej wszechstronny.

[ngg src=”galleries” ids=”4″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″ number_of_columns=”3″]

Jakie produkty można paletyzować robotami ?

Kiedy mówimy o paletyzacji, często myślimy o ogromnych robotach, które przenoszą duże i ciężkie skrzynie na palety ułożone wysokie stosy Może to prowadzić do błędnego przekonania, że zrobotyzowana paletyzacja jest zawsze odpowiednia tylko dla dużych i ciężkich rzeczy

W rzeczywistości, paletyzacja może być wykonywana na dowolną skalę, jest to tylko bardziej zaawansowana wersja procesu jaki wykonuje robot pick-and- place.

Kluczowym szczegółem odróżniającym zadanie paletyzacji od podstawowego pick-and- place jest fakt, że zawsze zmienia się miejsce odkładania (lub miejsce odbioru w przypadku zadań depaletyzacji). Obiekty są ułożone w siatce na palecie, więc każda lokalizacja znajduje się bezpośrednio obok poprzedniej. To, że mówimy o układaniu przedmiotów na „palecie” nie oznacza, że zawsze muszą to być duże, drewniane palety. Zadanie paletyzacji można wykonać na prawie każdej powierzchni.

Jakiego rodzaju roboty mogą być wykorzystywane do paletyzacji ?

Do paletyzacji można użyć prawie każdego manipulatora. Tak długo, jak konstrukcja ramienia może zbierać przedmioty z taśmy produkcyjnej i odkładać je gdzie indziej, prawdopodobnie poradzi sobie z paletyzowaniem.

Jednakże, niektóre roboty są bardziej odpowiednie do paletyzowania niż inne modele. Wybór robota będzie zależał od charakteru wybranego zadania paletyzacji, rodzaju przedmiotów, które robot będzie obsługiwał i oczekiwanego poziomu wydajności.

Paletyzacja robotami. Oto kilka przykładów tego jakie roboty wybrać do paletyzowania.

Roboty przemysłowe 6-osiowe – Dobre ze względu na swoją elastyczność, nadają się do wielu zadań w przestrzeni roboczej, w tym do paletyzacji. Występują w szerokim zakresie rozmiarów, co oznacza, że łatwo znaleźć odpowiedni model dla konkretnego zadania. Największe dostępne na rynku roboty (o największym udźwigu) to manipulatory 6-osiowe, które można wykorzystać dla bardzo ciężkich obiektów.

Roboty współpracujące – Najlepiej nadają się do zadań o małym obciążeniu, które nie wymagają szybkości. Coboty mają tę zaletę, że mogą pracować bez ogrodzenia ochronnego, jest to ważne ponieważ systemy bezpieczeństwa dla robota paletyzującego są czasem bardzo zaawansowane i powodują dodatkowe koszty. Są one powszechnie stosowane do małych, mało wydajnych paletyzatorów. Robota współpracującego można również ławo przemieszczać pomiędzy gniazdami produkcyjnymi, co nie jest takie łatwa w przypadku robotów przemysłowych.

Roboty SCARA – Większość robotów SCARA jest używana do lekkich, precyzyjnych zadań montażowych, co oznacza, że mogą być stosowane także do mniejszych zadań paletyzowania. Istnieją jednak również specjalistyczne roboty SCARA do intensywnej paletyzacji. Natomiast zazwyczaj nie są one pierwszym wyborem. Integrator robotów paletyzujących rzadko decyduje się na ten rodzaj maszyn.

Programowanie robotów paletyzujących Szkolenie operatora

Niezależnie od tego czy bierzemy pod uwagę robota KUKA, Fanuc, ABB, Comau YASKAWA czy innego producenta, programowanie zadania paletyzacji może być łatwe i szybkie. Aby rozpocząć pracę jako operator robota paletyzującego nie trzeba przechodzić długich szkoleń. Na pewno należy wiedzieć jak poprawnie ustawić podstawowe właściwości wzoru paletyzacji (wysokość podejścia, powtarzalność X i Y, itp.). W aplikacjach o elastycznej formie procesu trzeba wiedzieć jak zaprogramować robota, który ma bardziej złożone właściwości pracy, takie jak zmienna orientacja pomiędzy warstwami, co jest często wymagane w celu zapewnienia stabilności paletyzowanych produktów. Kurs z obsługi na pewno warto przeprowadzić podczas wdrażania robota na nowym stanowisku.

programowanie robota paletyzującego