Pozycjonery to programowalne mechanizmy, które działają we współpracy z robotem przemysłowym, rozszerzając jego możliwości. Przedmiot obrabiany jest montowany na przyrządzie pozycjonującym i może być sterowany niezależnie od robota, co zwiększa znacząco elastyczność procesu. Pozycjonery zrobotyzowane są podstawową częścią jakie posiadają zautomatyzowane systemy spawalnicze. Ułatwiają one zwiększenie produktywności i pomagają zautomatyzować zadania, które byłyby niemożliwe bez możliwości dodatkowego obrotu.

Pozycjoner może być dostępny w wielu różnych rozmiarach, typach i konfiguracjach. Począwszy od najprostszego, aż po najbardziej złożone, niestandardowe kombinacje o wielu programowalnych osi. Typowe pozycjonery o standardowym przeznaczeniu dostępne są w bardzo krótkim czasie. Natomiast produkty projektowane i produkowane na zamówienie wymagają dłuższych czasów realizacji. Podstawowym zadaniem pozycjonera obrabianego przedmiotu jest poszerzenie możliwości roboczej robota. 

 

pozycjonery-do-robotow

Jakie są rodzaje pozycjonerów

Najważniejsze cechy dobrego pozycjonera to przede wszystkim wysoka wytrzymałość, niezawodność, łatwa konfiguracja czy modułowość, która znaczenie poprawia praktyczny aspekt wykorzystania przyrządów.

Podstawowy podział pozycjonerów wyraża to ile mają osi, tak więc dostępne są:

Pozycjonery jednosiowe

Pozycjonery dwuosiowe

Pozycjonery wieloosiowe

Wybierając odpowiedni model warto również dokładnie sprawdzić jaka jest dopuszczalna waga przedmiotu jaki ma być zainstalowany na pozycjonerze. Najczęściej spotykane dopuszczalne udźwigi to 50kg, 100kg, 250kg, 500kg lub 750kg.

Podstawowe typy pozycjonerów to:

  • Stoły obrotowe – przytwierdzone do podłoża lub stołu obracają obrabiany przedmiot,

  • Pozycjonery obrotowe poziome – najczęściej obracają przedmiot w osi poziomej podobnie jak tokarka.

Zastosowanie pozycjonerów

Aktualnie robotyzowanych jest coraz więcej procesów produkcyjnych. Stąd zwiększa się zarówno różnorodność samych manipulatorów, ale również osprzęt dla robotów przemysłowych. Ewolucja robotyzacji i łatwy dostęp do zaawansowanych rozwiązań bezustannie stwarza nowe możliwości.

Prawdopodobnie najczęstszymi zastosowaniami, w których pozycjonery są rutynowo używane, są spawanie z użyciem robotów, malowanie, powlekanie i obróbka z użyciem robotów. W tych pracach pozycjoner jest często potrzebny do realizowania zadań gdzie występują części o bardziej skomplikowanej geometrii, ponieważ manipulator robota jest używany przede wszystkim do precyzyjnego pozycjonowania narzędzia.

Jak wybrać pozycjoner dla robota przemysłowego

Pozycjonery do robotów wybierane są zawsze pod kątem określonej aplikacji. Bez względu na to czy jest to spawanie zrobotyzowane, malowanie czy inny proces zawsze należy rozważyć kilka istotnych czynników.

pozycjoner spawalniczy


Warto zadać pytania takie jak:

  • jaka jest geometria naszych elementów roboczych
  • jakiego obciążenia użytkowego wymaga pozycjoner
  • jaka jest wymagana powierzchnia dla pozycjonera i robota
  • czy elementy nie są zbyt duże lub ciężkie dla jednego pozycjonera.

Pozycjonery do robotów odgrywają ważną rolę w dokładności, powtarzalności i ogólnej jakości produkcji. Jest on istotnym elementem każdego zautomatyzowanego systemu spawalniczego opartego o wysokiej klasy roboty spawalnicze. Ich podstawowe zadanie jest takie samo. Pozycjonery zrobotyzowane utrzymują część w przewidywalnej i powtarzalnej pozycji dla robota spawalniczego. Pozycjoner może obracać część, aby robot mógł uzyskać dostęp do trudnych miejsc bez konieczności wykonywania spawania napowietrznego, co zmniejsza prawdopodobieństwo awarii systemu. Ponadto, manipulator pozycjonujący jest wysoce stabilny, co umożliwia bardziej precyzyjne spawanie.