Programowanie robotów przemysłowych

Era przemysłu 4.0 na dobre zagościła w dzisiejszych firmach, stwarzając nowe, lepsze możliwości funkcjonowania wielu firm na świecie. Przedsiębiorstwa, które decydują się na tego typu rozwiązania, mówią o swoistej rewolucji produkcyjnej jaką niosą ze sobą inteligentne roboty przemysłowe.

Udział robotów w procesach przemysłowych okazuje się być nieoceniony – mechanizmy przyczyniają się do zdecydowanej poprawy wydajności przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości i wysokiej precyzji wykonywanych prac. Tym samym ich użycie jest gwarantem tworzenia produktów najwyższej jakości.

Nasycenie robotów przemysłowych przekłada się na ich różnorodność. Każda marka chce na swój sposób zaznaczyć swoją obecność rynkową, dzięki czemu możemy zaobserwować różne języki programowania robotów, jakie są zastosowane u poszczególnych producentów.

Ta różnorodność przekłada się na brak jednego, uniwersalnego języka programowania – jednak ma to swoje zalety.

Języki programowania robotów

Większość języków programowania wiodących producentów robotów przemysłowych wywodzi się bezpośrednio ze środowiska PASCAL, BASIC czy też C. Firmy na różnych etapach powstawania wykształciły swoje odrębne języki, które z powodzeniem używane są w nowoczesnych, zrobotyzowanych maszynach:

  • programowanie robotów językiem RAPIDroboty firmy ABB – Producent posiadający bogatą ofertę robotów różnego przeznaczenia – jeżeli chciałbyś kupić robota, ale zastanawiasz się czy będzie on w stanie wykonać dany proces – na pewno znajdziesz go w szerokiej ofercie firmy ABB.
  • programowanie robotów językiem KAREL roboty FANUC – odznaczają się wysoką precyzją działania i dbaniem o każdy szczegół podczas wykonywanej pracy. Świetnie sprawdzą się w miejscu, gdzie wymagana jest niezwykła skrupulatność i szczegółowość.
  • programowanie robotów językiem MELFA-BASICroboty MITSUBISHI – Japońskie maszyny cechuje niezwykła jakość i żywotność – nie inaczej jest w przypadku robotów przemysłowych MITSUBISHI. Dodatkowo wysoka ergonomia pracy pozwoli zaoszczędzić i zmaksymalizować efektywność wykonywanych procesów.
  • programowanie robotów językiem KRL roboty KUKA – firma KUKA jest jednym z wiodących producentów maszyn przemysłowych. Roboty tej firmy stosowane są w wielu różnych zakładach na całym Świecie. Solidność i bezpieczeństwo – tak w skrócie można podsumować produkty tej marki.

Programista robotów przemysłowych – zawód przyszłości

O tym, że programista robotów przemysłowych to zawód przyszłości chyba nikt nie ma wątpliwości. Ilość robotów dostępnych na rynku, która stale się powiększa a także mnogość języków programowania stwarza nowe możliwości rozwoju dla osób chcących zajmować się tematyką programowania robotów.

Z całą pewnością programowanie maszyn przemysłowych nie należy do rzeczy łatwych – szereg czynników, które muszą zostać spełnione by ostatecznie robot mógł funkcjonować w przeznaczonym dla siebie środowisku jest ogromny.

Należy jednak pamiętać, że to prawdopodobnie programiści robotów za jakiś czas będą mieć swoje apogeum zatrudnienia – a co za tym idzie nieporównywalnie duże zarobki. Czy warto już dziś zainteresować się tym tematem? Naszym zdaniem jak najbardziej. Będzie to zawód niezwykle przyszłościowy dający sporo satysfakcji a przede wszystkim ogromną stabilizację finansową.

Programowanie robotów dla firm

Programowanie robotów przemysłowych to proces złożony, warunkujący bezproblemową i skuteczną pracę maszyny. W tym zakresie należy korzystać wyłącznie z usług profesjonalnych programistów, którzy skutecznie będą w stanie zaprogramować robota według naszych potrzeb przemysłowych.

Jeżeli szukacie Państwo doradztwa z zakresu wyboru robota bądź jego programowania – dobrze trafiliście! Chętnie podpowiemy jak skutecznie i bezproblemowo stworzyć program do robota.

Programowanie robotów przemysłowych