Wszystkie procesy czyszczenia strumieniowo-ściernego mają swoje indywidualne cechy. Rozwój nowoczesnych technologii i wymagania rynku skłaniają firmy do poszukiwania rozwiązań, które łączą w sobie większą wydajność, niezawodność, elastyczność, jakość i większe bezpieczeństwo.

Wydajny proces obróbki strumieniowej. Nowoczesny roboty do śrutowania to w tej chwili w wielu sytuacjach zdecydowanie najbardziej ekonomicznym i niezawodne rozwiązanie. Elastyczne planowanie i modułowy montaż robotów pozwala zapewnić najlepsze dopasowanie do wszystkich metod obróbki powierzchni. Stanowiska zrobotyzowane to rozwiązania, które stosują najnowsze, zaawansowane technologie w celu sprostania wyzwaniom związanym z czyszczeniem strumieniowym.

zyski z robotyzacji

 

Zrobotyzowane komory do śrutowania

Robot do śrutowania jest coraz częściej wybierany jako stały element w instalacjach do czyszczenia strumieniowo-ściernego na całym świecie. W przypadku takich procesów sprawdzić się może zarówno robot fabrycznie nowy jak i robot używany. Robotyzacja zastępuje pracę ręczną i czyni ją bardziej wydajną i bezpieczną co bezpośrednio wpływa na poprawę konkurencyjności przedsiębiorstw.

Zastosowanie

  • zestawy kołowe
  • elementy wagonów
  • części maszyn
  • kontenery
  • odlewy
  • konstrukcje stalowe
  • podzespoły statków

robot do śrutowania

Produkty, których powierzchnie obrabiane są za pomocą robotów dostarczane są do przemysłu maszynowego, budowy statków, kolejowego, samochodowego, wydobywczego oraz ciężkiego.

Śrutowanie robotem

Robot może śrutować nieprzerwanie bez zatrzymywania się. Zautomatyzowane rozwiązania pozwalają na oczyszczanie konstrukcji stalowych o znacznych rozmiarach. Taka możliwość zapewniają dodatkowe tory jezdne i pozycjonery, które zwiększają możliwości manipulatora.

Ważne jest również, że sam robot musi być mocno zabezpieczony przed odrzutem żwiru i pyłem powstającym podczas czyszczenia strumieniowego. Dlatego warto aby był zabezpieczony. W tym celu wykorzystać można specjalne pokrowiec na robota do śrutownia. Podczas śrutowania robot powinien być przykryty specjalnym kombinezonem ochronnym. Zabezpieczy on manipulator przed uszkodzeniami i zabrudzeniem. Umiejscowienie trudnościeralnego węża do piaskowania musi być dokładnie dopasowane do ruchu robota.

Czyszczenie strumieniowe z wykorzystaniem robotów

Proces wdrożenia powinien być odpowiednio zaplanowany i wdrożony. Najlepiej aby realizację wykonywał integrator robotów, który posiada odpowiednie doświadczenie. Cała konstrukcja robota powinna posiadać wysoką sztywność, co skutkuje zwiększoną dokładnością, krótszym czasem cyklu i lepszą ochroną. Ponadto, robot musi być tak dobrany, aby wytrzymać najtrudniejsze warunki pracy. Zaawansowane programowanie robota w trybie off-line pozwala na programowanie nowych procesów w czasie trwania bieżącej produkcji. Krótka seria walidacji oznacza, że nowe produkty są wprowadzane bez długiego czasu przestoju.

Manipulator śrutowniczy może dotrzeć do najtrudniejszych miejsc, a kontroler może zapisać w swojej pamięci wszystkie śrutowane powierzchnie. Dzięki temu śrutowanie identycznych obiektów może być w pełni zautomatyzowane przy użyciu trybu powtarzania. W tej sytuacji operator ma kontrolę nad całym procesem ze stanowiska znajdującego się obok komory do śrutowania.

Dlaczego warto wykorzystać roboty do śrutowania

Firmy wprowadzające roboty do swoich procesów produkcyjnych zazwyczaj zauważają znaczącą zmianę w swojej produktywności i wydajności. Przy wyższym poziomie produkcji, jakości produktów i elastyczności pracy przedsiębiorstwa stają się bardziej konkurencyjne.

W przypadku przygotowania powierzchni i śrutowaniu złożonych elementów, roboty oferują imponujący pakiet korzyści.

Koszty śrutowania w zrobotyzowanej komorze. Zużycie sprężonego powietrza – robot kierujący pojedynczą dyszą śrutowniczą może prawidłowo śrutować bardzo złożone powierzchnie, gdzie tradycyjne sposoby mogą wymagać znacznie więcej czasu i energii do śrutowania tej samej złożonej powierzchni. Mniejsza jest również ilość odpadów. Robotyczne śrutowanie za każdym razem powtarza ten sam proces więc powtarzalność czynności pozwala na redukcję kosztów również na tym polu.

Jakość powierzchni śrutowanych robotami. Zaawansowane programowanie sterowania ruchem optymalizuje kąt śrutowania, odległość od podłoża i prędkość. W porównaniu z technikami śrutowania ręcznego, uzyskana w ten sposób tekstura powierzchni jest znacznie bardziej spójna. Optymalny kąt uderzenia śrutu jest programowalny i powtarzany za każdym razem. Taka wysoka powtarzalność w połączeniu z precyzją pozwala na osiąganie wysokiej jakości.

Poprawa jakości pracy. Dzięki robotom do śrutowania, możesz poprawić warunki pracy swoich pracowników. Operatorzy nie będą już musieli pracować w zapylonym, gorącym i niebezpiecznym środowisku. Roboty mogą z łatwością przejąć prace, które mogą być nieprzyjemne, uciążliwe lub zagrażające zdrowiu, a które są obecnie wykonywane ręcznie. Używając robotów, można zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadków.

zrobotyzowane komory śrutownicze