Robot do zbijania palet

Robot do zbijania palet

Palety są podstawowym produktem używanym w wielu procesach logistycznych. To na nich przewożone są bowiem miliony produktów i materiałów każdego dnia. Do najbardziej popularnych palet używanych w Europie możemy zaliczyć palety EURO o rozmiarze 800×1200 mm. Ustandaryzowany wymiar palety EURO w większości krajów sprawia, że możliwy jest przewóz towarów i materiałów pomiędzy rożnymi krajami, z zachowaniem identycznych warunków załadunkowych.

Ciężko wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach logistykę bez użycia palet, dlatego zapotrzebowanie na ten produkt jest bardzo wysokie. Co prawda większość firm stara się wykorzystywać palety używane, jednak ich stan bardzo często na to nie pozwala. Duży popyt na palety sprawia więc, że na polskim rynku możemy znaleźć wiele firm zajmujących ich produkcją. Jak wygląda tradycyjna produkcja palety i jak można ją przyspieszyć? Czy robot do zbijania palet jest dobrym rozwiązaniem?

Jak wygląda tradycyjna produkcja palet?

W operacja logistycznych używane są trzy główne rodzaje palet – kartonowe (jednorazowe), plastikowe oraz drewniane. Najbardziej popularne są oczywiście drewniane palety EURO, które wykorzystywane są przez większość firm transportowych i logistycznych. Do produkcji palet potrzebne są odpowiedniej grubości deski oraz pręty drewniane. Produkcja wydaje się bardzo prosta. Wystarczy bowiem, że pobierzemy z magazynu drewna deski i odpowiednio zbijemy paletę przy użyciu gwoździ i młotka. Niestety produkcja w taki sposób jest całkowicie nieopłacalna, ponieważ czas potrzebny na wytworzenie jednej palety to ok. 10-15 minut. Jest to również bardzo żmudna praca, mogąca prowadzić do wypalenia zawodowego pracownika i dodatkowego zmniejszenia efektywności.

Produktywność wzrasta wówczas, gdy pracownicy używają profesjonalnych gwoździarek ręcznych. Wówczas czas potrzebny na wytworzenie jednej palety to około 5-10 minut. Jest to nadal bardzo słaby wynik, niepozwalający na ekonomiczne prowadzenie produkcji palet.

Tradycyjna produkcja palet będzie więc w dzisiejszych czasach nieopłacalna. Konieczne wydaje się więc zautomatyzowanie linii produkcyjnej. Idealnym rozwiązaniem będzie w tym wypadu robot do zbijania palet. Jak to działa i jakie daje możliwości?

Jak działają roboty przemysłowe do zbijania palet?

Robot przemysłowy do zbijania palet potrzebuje do pracy dodatkowego osprzętu oraz przynajmniej jednego pracownika fizycznego, który będzie z nim współpracował. Poniżej przedstawiamy kolejne etapy zbijania palet, przeprowadzane na pół automatycznej linii produkcyjnej.

  1. Pracownicy układają na obrotowym stole deski i kołki drewniane w kształt przyszłej palety lub innego produktu drewnianego, na przykład ściany do skrzyni drewnianej. Po ułożeniu stół przekręca się w stronę robota przemysłowego.
  2. Robot do zbijania palet przystępuje do pracy. Gwoździarki w chwytaku przybijają kolejno po dwa, trzy lub cztery gwoździe jednocześnie w wyznaczonych przez integratora miejscach. Wszystko następuje w bardzo krótkim czasie, dzięki czemu możliwe jest znacznie przyspieszenie produkcji.
  3. Po zakończeniu zbijania palety, chwytak robota przekręca się na drugą stronę. Znajdują się na niej widły, które umożliwiają zdjęcia palety ze stołu i odłożenie na stos gotowych produktów.
  4. Po wykonaniu określonej ilości palet, pracownik odbiera gotowy produkt. Możliwe jest również w tym miejscu zastosowanie taśmy przenośnikowej, która będzie automatycznie przekazywała ułożony idealnie stos produktów do miejsca pakowania. Chcąc zautomatyzować ten proces należy zainwestować dodatkowo w robota do paletyzacji, który wykona automatycznie kolejne kroki.

Osprzęt do robota zbijającego palety. Roboty do gwoździarki.

Sam robot do zbijania palet i skrzyń drewnianych nie będzie w stanie efektywnie działać. Do prawidłowej i szybkiej produkcji potrzebuje dodatkowego osprzętu oraz pomocy pracowników fizycznych. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zakupem robota przemysłowego do zbijania palet, nie można zapominać o dodatkowych elementach linii produkcyjnej. Co składa się na linię do zrobotyzowanej produkcji palet?

  • Robot przemysłowy – najlepiej gdyby była to maszyna 6-cio osiowa o zasięgu minimum 2000 mm i udźwigu minimalnym na poziomie około 20 kilogramów. W dalszej części przedstawimy roboty przemysłowe, które idealnie nadają się do integracji w zrobotyzowanej linii do produkcji palety i skrzyń drewnianych.
  • Odpowiednio zintegrowany chwytak do robota przemysłowego. Chwytak powinien posiadać od dwóch do czterech gwoździarek, które pozwolą z szybkie zbijanie palet lub elementów skrzyń drewnianych. Chwytak musi dawać również możliwość przeniesienia gotowego wyrobu do miejsca składowania. W związku z tym, roboty do zbijania palet posiadają chwytaki wyposażone w widły do przenoszenia.
  • Zbijanie palet i skrzyń drewnianych musi być odpowiednio zabezpieczone. Nie można zapominać bowiem o bezpieczeństwie pracowników fizycznych. Zbijanie palet musi odbywać się więc w środowisku zamkniętym. Najlepiej gdyby była to zamknięta cela, do której nie ma wstępu podczas pracy robota przemysłowego.
  • Elementem fakultatywnym automatycznego zbijania palet jest przenośnik taśmowy. Pozawala on przetransportować gotowe wyroby do miejsca pakowania. Taśma może być jednak zastąpiona pracownikiem fizycznym, który przy użyciu wózka paletowego przewiezie palety we wskazane miejsce. W przypadku zastosowania przenośnika automatycznego (np. taśmowego) warto jednak pomyśleć o automatyzacji kolejnego procesu, jakim jest paletyzacja. Połączenie automatycznego zbijania palet z paletyzacją pozwoli w znacznym stopniu zwiększyć produktywność przedsiębiorstwa.

Zrobotyzowane gwożdżenie. Jaki robot do zbijania palet będzie najlepszy?

Na rynku możemy obecnie znaleźć szeroki wybór robotów przemysłowych. Do najbardziej popularnych producentów możemy zaliczyć między innymi KUKA, ABB, Motoman Yaskawa, Kawasaki czy Siemens. W ofercie każdego z nich możemy znaleźć maszyny, które idealnie nadają się do integracji w firmie produkującej palety i skrzynie drewniane.

Jaki powinien być robot do zbijania palety? Przede wszystkim musi to być maszyna 6-cio osiowa. Zapewni ona wysoką elastyczność i możliwość wykonywania dużego wachlarza ruchów. Jest to wymagane w tej aplikacji i pozwala na znaczne przyspieszenie pracy. Choć robot zintegrowany jest zazwyczaj do konkretnej aplikacji, warto wybierać maszyny o zasięgu powyżej 2000 milimetrów i udźwigu około 20-30 kilogramów. Dzięki temu będziemy mieli możliwość produkcji nie tylko zwykłych palet EURO o wymiarach 1200×800 milimetrów, ale również większych palet i ścianek do skrzyń drewnianych. Ich waga w zależności od grubości używanych desek może wynosić nawet około 20 kilogramów. W związku z tym powinniśmy odpowiednio dopasować maksymalny udźwig robota do specyfiki naszej linii produkcyjnej.

Jak zamówić linię do automatycznego zbijania palet?

Linia do automatycznego zbijania palet pozwoli znacznie zwiększyć produktywność Twojego przedsiębiorstwa. Jeżeli jesteś zainteresowany – zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą firmą. Przygotujemy ofertę idealnie dopasowaną do potrzeb Twojej firmy. Zintegrujemy robota przemysłowego i cały potrzebny osprzęt tak, aby produkcja palet odbywała się znacznie szybciej.