Roboty do cięcia automatyzują proces usuwania materiału z detali w celu ich kształtowania lub dzielenia. Aplikacje cięcia są krytyczne w zakresie przygotowania części do dodatkowych etapów produkcji lub dla wykonania produktu gotowego. Istotne jest, aby cięcia były szybkie, precyzyjne, równomierne i spójne. Wysoka powtarzalność, kontrolowane ruchy i precyzja robotów przegubowych czynią je idealnymi kandydatami do wykonywania aplikacji wymagających powtarzalności, takich jak cięcie.

zyski z robotyzacji

Robot do cięcia składa się z sześciu osi i konfiguracji przegubowej. Sześcioosiowe roboty są wyposażone w jeden manipulator, znany również jako ramię robota, który jest przymocowany do obrotowej podstawy. Na końcu ramienia robota znajduje się nadgarstek, do którego przymocowany jest efektor końcowy. W przypadku zastosowań związanych z cięciem, narzędzie tnące zostanie zintegrowane z robotem. Istnieją różne rodzaje narzędzi tnących, które mogą być zintegrowane z robotem i zależą od rodzaju zautomatyzowanej metody cięcia.

Zastosowanie

  • cięcie laserem
  • cięcie plazmą
  • cięcie tlenowe
  • cięcie wodą
roboty do cięcia

Cięcie zrobotyzowane

Roboty tnące mogą pracować wzdłuż linii produkcyjnych lub wykonywać zadania zamknięte w specjalnych celach zrobotyzowanych. Wybierając komórkę roboczą, robot tnący zostaje zamknięty za barierkami ochronnymi, które osłaniają pracowników przed:

  • zanieczyszczeniami,
  • gorącem,
  • oparami,
  • pyłem.

Są to niekorzystne warunki,które mogą pojawić się podczas procesu cięcia. Ponadto, ogniwo robocze do cięcia pozwala na całkowitą optymalizację w celu uzyskania maksymalnej wydajności. Dodatkowo roboty tnące mogą być zintegrowane z systemami wizyjnymi lub czujnikami siły w celu uzyskania informacji zwrotnej o dokładności niezbędnej do podjęcia bardziej złożonych zadań.

Cięcie zrobotyzowane eliminuje potrzebę interakcji z ludźmi. Pomaga to ograniczyć lub całkowicie zapobiec błędom, które powodują marnotrawstwo materiału i wzrost kosztów. Roboty tnące mogą uzyskać dostęp do trudno dostępnych kątów lub trudno dostępnych części za pomocą długich, zrobotyzowanych ramion, a wszystko to przy jednoczesnym zapewnieniu dokładności cięcia. Ich szybkość i dokładność pracy skracają czas cyklu i zwiększają wydajność. Czasy realizacji są znacznie krótsze, dzięki czemu gotowe produkty szybciej są gotowe do sprzedaży.

Roboty tnące – jakie rodzaje cięcia wykonują stanowiska zrobotyzowane

Roboty do cięcia plazmowego – Cięcie plazmowe jest procesem, który może być zautomatyzowany przez roboty przemysłowe. Na przykład robot do cięcia plazmą może to być model Robot ABB 2600-12. Robotyzacja tego działania pozwala wydatnie zwiększyć wydajność oraz poprawić powtarzalność i precyzję ruchów manipulatora.

Roboty do cięcia laseremroboty spawalnicze, takie jak FANUC Arcmate 120ic, mogą być podwójnie wykorzystywane jako roboty do cięcia laserowego. Ta bezdotykowa metoda cięcia wykorzystuje wiązkę laserową do topienia i oddzielania materiałów. Ramie tego modelu pozwala na szybkie cięcia z dużą precyzją.

Roboty do cięcia wodą – zrobotyzowane cięcie strumieniem wody polega na użyciu wysokociśnieniowego strumienia wody. Metoda ta zapewnia czyste i równomierne cięcie przy jednoczesnym zachowaniu środowiska pracy wolnego od pyłów i dymów. Cięcie strumieniem wody przez robota FANUC M10ia może dotyczyć takich materiałów jak tekstylia, kompozyty i tworzywa sztuczne. Metale i kamienie również można rozpatrywać jako produkty do automatyzacji jednak należy w tym wypadku dobrać odpowiednie roboty do cięcia.

Roboty do cięcie tlenowo-paliwowego – Połączenie paliwa i tlenu jest stosowane do cięcia w celu oddzielenia grubych metali. Paliwo tworzy płomień do stopienia metalu, podczas gdy tlen jest używany do odsuwania żużla w celu odsłonięcia cięcia. W takich procesach dobrym rozwiązaniem może być robot tnący Motoman MH50-20, który jest idealny do automatyzacji zastosowań paliwowo-tlenowych. Odpowiednia integracja robota zapewni wysoką jakość cięcia oraz obniży koszty realizacji tego procesu.

cięcie zrobotyzowane

Roboty do cięcia cena

Robotyzacja cięcia to proces integracji robota przemysłowego, osprzętu oraz pozostałej infrastruktury takiej jak system bezpieczeństwa, ogrodzenia itd. Tak więc na to ile kosztuje robot do cięcia ciężko odpowiedzieć w oderwaniu od kosztów całego zestawu. Koszt robota przemysłowego bez pozostałych elementów nie oddaje w pełni całej wartości zestawu. Zrobotyzowane stanowisko do cięcia nie może być zbudowane wyłącznie z manipulatora i narzędzia tnącego.

Ceny robotów tnących są zależne od rodzaju procesu, wielkości robota oraz rodzaju oprzyrządowania i pełnej infrastruktury. Sprzedaż robotów tnących to proces, który musi być odpowiednio zaplanowany i zrealizowany z zachowaniem najwyższych standardów. Integrator robotów tnących musi na etapie ofertowania brać pod uwagę wszystkie elementy zestawu. Dzięki przygotowana wycena jest kompleksowa i prezentuje całkowite koszty wdrożenia robotyzacji.