malowanie zrobotyzowane, lakierowanie zrobotyzowane, roboty do malowania, roboty do lakierowania, robot, integrator robotów

Roboty do malowania i roboty do lakierowania stały się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat bardzo popularne. Jest to szczególnie widoczne w przypadku przemysłu motoryzacyjnego, gdzie ręczne malowanie karoserii zajmowało bardzo dużo czasu.

Zrobotyzowane malowanie to dość wymagająca aplikacja, wymagająca posiadania odpowiedniego osprzętu dla ramion robota. Proces odbywa się w specjalnych, szczelnie zamkniętych celach. Współpracuje w nich zazwyczaj od czterech do ośmiu robotów przemysłowych, które malują kolejno elementy przesuwające się po taśmie przenośnikowej. Bardzo popularne są w nich również przenośniki umożliwiające obracanie malowanych elementów.

Roboty do malowania i lakierowania potrzebują również stałego połączenia ze zbiornikami, w których znajdują się media konieczne do przeprowadzenia odpowiedniego procesu. Całość infrastruktury wymaga posiadania dość dużej ilości miejsca.

Zrobotyzowane malowanie i lakierowanie – jak przebiega?

Malowanie i powlekanie zazwyczaj składa się z wielu operacji przed i po właściwym procesie powlekania. Chociaż operacje różnią się w zależności od aplikacji, poniżej wymieniliśmy kilka najczęstszych podprocesów linii lakierniczych:

Produkcja części

Przed malowaniem część jest często wytwarzana w innym obszarze zakładu lub w oddzielnym zakładzie. Nasze roboty są wykorzystywane do szerokiego zakresu operacji produkcyjnych, w tym do  spawania łukowego, zgrzewania punktowego, formowania lub gięcia i obróbki skrawaniem lub szlifowania.

Przygotowanie elementów do malowania zrobotyzowanego

Części prawie zawsze wymagają pewnego przygotowania. Obejmuje to wykończenie części w procesie szlifowania, gratowania lub polerowania. Elementy przed malowaniem wymagają również odpowiedniego czyszczenia.

Prezentowanie części robotom różni się znacznie w zależności od aplikacji. W zależności od aplikacji, części przed malowaniem zrobotyzowanym należy umieścić w pojemnikach zbiorczych, na taśmie przenośnikowej lub w specjalnych uchwytach obrotowych. Oczywiście czynności te mogą być wykonywane zarówno przez pracowników fizycznych, jak i przez odpowiednio zintegrowane roboty przemysłowe.

Testowanie wydajności i jakości farby

Producenci, którzy chcą uzyskać doskonałe wyniki malowania lub powlekania, mogą wybrać ocenę wydajności farby na panelach testowych lub przyspieszyć ten proces za pomocą zrobotyzowanej automatyki. Zastosowanie robotów zapewnia większą elastyczność i lepszą spójność w stosunku do 2-osiowych maszyn natryskowych, a także zapewnia zdecydowanie łatwiejszą obsługę. Dotyczy to również ewentualnego serwisu oraz zmiany medium przeznaczonego do danej aplikacji.

Wielostopniowy proces powlekania

Zrobotyzowane malowanie jest często procesem wieloetapowym. Roboty do malowania i roboty do lakierowania obsługują następujące procesy powlekania:

 • malowanie pojedynczym medium,
 • malowanie medium dwu składnikowym,
 • baza wodna,
 • spray elektrostatyczny,
 • malowanie proszkowe,
 • wosk w sprayu,
 • powłoka podkładowa i wygłuszająca,
 • kleje i uszczelniacze.

Nakładanie farby lub materiału jest bardzo zróżnicowane. Poniżej znajduje się lista typów aplikatorów obsługiwanych przez roboty, używane podczas malowania zrobotyzowanego:

 • standardowe rozpylacze natryskowe, airless i airless wspomagane powietrzem,
 • aplikatory o niskim ciśnieniu i dużej objętości (HVLP),
 • rozpylacze elektrostatyczne,
 • pistolety dzwonowe (rozpylacze obrotowe),
 • aplikatory proszkowe,
 • pistolety wirowy.

Utwardzanie lakieru

Po nałożeniu powłoki należy ją utwardzić. Zwykle robi się to z czasem, stosując ciepło lub lampy ultrafioletowe. Rzeczywisty proces utwardzania jest najczęściej wykonywany z częściami na tym samym stojaku lub przenośniku, tuż za procesem malowania lub lakierowania.

Kontrola jakości zrobotyzowanego malowania

Ostatnim elementem w przypadku malowania zrobotyzowanego jest kontrola jakości. Proces ten może być wykonywany przez pracowników fizycznych lub przez roboty. Zastosowanie nowoczesnych systemów wizyjnych pozwala wychwycić nawet najmniejsze niedoskonałości, które mogą rzutować na jakość wykonanych elementów.

Roboty do malowanie – które najlepiej sprawdzą się w tej aplikacji?

Zrobotyzowane malowanie jest wymagającym procesem. Najlepszym rozwiązaniem będą tutaj roboty 6-cio osiowe, zapewniające bardzo szybką pracę. Ze względu na stosunkowo lekki osprzęt, ramiona robota do malowania i lakierowania nie muszą posiadać duże udźwigu. Wystarczającym będzie w tym przypadku udźwig na poziomie 20-40 kg. Nieco inaczej wygląda kwestia zasięgu robota. W tym miejscu wszystko zależne jest od aplikacji. Integrator robotów do malowania dobierze odpowiedniej długości ramie, które będzie idealnie dopasowane do danego procesu.

W ofercie wiodących producentów robotów – KUKA, Fanuc, Motoman Yaskawa, Siemens, Kawasaki znajdziemy maszyny, które będą w stanie efektywnie pracować w celach do lakierowania i malowania. Bardzo duży wybór robotów i osprzętu sprawiają, że nawet w przypadku bardzo wymagających aplikacji, jesteśmy w stanie zaproponować gotowe rozwiązania.

Jak zamówić roboty do malowania i lakierowania?

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani robotami do malowania i lakierowania, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta. Prosimy o dokładne opisanie Państwa procesu. Pozwoli to przygotować wstępną kalkulację i zaproponować rozwiązanie skrojone do potrzeb Państwa produkcji.