Roboty przemysłowe zapewniają znaczne korzyści dla pracochłonnego przemysłu drzewnego, pomagają poprawić wykończenie wyrobów przy jednoczesnej optymalizacji operacji produkcyjnych. Automatyzacja obróbki drewna prowadzi do większej precyzji i powtarzalności oraz zwiększonej wydajności i jakości.

Robotyzacja przemysłu drzewnego zmniejsza również fizyczne obciążenie pracowników produkcyjnych, uwalniając ich od konieczności wykonywania ciężkich i monotonnych zadań. Te zasoby ludzkie można przeznaczyć do realizacji zadań przyczyniających do zwiększenia wartości dodanej w firmie, zmniejszając tym samym ryzyko braków kadrowych przy jednoczesnym budowaniu cennej przewagi konkurencyjnej.

zyski z robotyzacji

Roboty dla przemysłu drzewnego

Wielofunkcyjne roboty przemysłowe są coraz częściej wykorzystywane w zakładach zajmujących się obróbką drewna. Automatyzacja procesów produkcyjnych ma miejsce zarówno w dużych przedsiębiorstwach takich jak fabryki sklejek, zakłady meblowe itd., ale również mali producenci chętnie sięgają po manipulatory. Najlepszym tego przykładem są firmy docinające płyty meblowe lub producenci krzeseł, stołów i innych produktów z drewna i materiałów drewnopochodnych.

Zastosowanie

  • frezowanie
  • wbijanie
  • klejenie
  • szlifowanie
  • malowanie i lakierowanie
  • wkręcanie
  • cięcie
  • przenoszenie
roboty do obróbki drewna

Roboty do opieki nad maszynami

Bardzo szeroki typoszereg ramion przemysłowych pozwala elastycznie dobrać odpowiednią maszynę pod konkretne zastosowanie. Robot do obróbki drewna może mieć zasięg roboczy dostosowany do indywidualnych wymagań procesu produkcyjnego. Najpopularniejsze roboty posiadają udźwig w przedziale od 7-300kg i są dobrze przystosowane do załadunku i rozładunku drewna do maszyn CNC i innych urządzeń do obróbki.

Szeroko stosowane w tych zastosowaniach, inteligentne systemy wizyjne 2D lub 3D mogą zlokalizować części, tak aby robot mógł je precyzyjnie i konsekwentnie odbierać według zaprogramowanego cyklu. Dzięki nowoczesnym i inteligentnym czujnikom oraz odpowiedniemu chwytakowi aktualnie praktycznie nie ma ograniczeń w pracy ramion przemysłowych z urządzeniami produkcyjnymi.

Roboty do szlifowania drewna

W zależności od produktu, roboty mogą być programowane do szlifowania z różnymi naciskami lub szybkościami roboczymi, przy pomocy inteligentnych czujników i intuicyjnego oprogramowania elastycznie dostosowują pracę zależnie od warunków. W ten sposób powstają niezmiennie gładkie krawędzie i powierzchnie. Przy przygotowywaniu powierzchni do konkretnego wykończenia, zastosowanie robotów może być doskonałą alternatywą dla pracy wykonywanej w tradycyjny sposób.

Robot do szlifowania może pracować z wysoką wydajnością bez względu na zewnętrzne warunki pracy, odciążając tym samy ludzi, izolując ich w ten sposób od szkodliwych czynników. Integracja robota w tym przypadku nie jest zbyt wymagająca i obsługiwać go mogą operatorzy bez dużego doświadczenia w pracy na stanowisku zrobotyzowanym.

Robot do frezowania sklejki i płyt

Roboty do obróbki drewna mają dwa podstawowe celem, które są w zasadzie niezmienne i niezależne od wielkości firmy, która robotyzuje swój proces produkcyjny. Tymi celami jest obniżenie kosztów produkcji i zwiększenie zysku przedsiębiorstwa. Roboty frezujące mogą wydatnie przyczynić się do osiągnięcia tych celów.

Integracja robotów na pewno musi uwzględnić między innymi wagę wrzeciona, siłę nacisku i tempo pracy. Bardzo ważna jest również powtarzalność i dokładność. Jeśli wszystkie parametry zostaną odpowiednio skonfigurowane zrobotyzowane stanowisko do frezowania zwiększy możliwości produkcyjne poprawiając tym sam opłacalność produkcji.

roboty do frezowania

Roboty do klejenia i nakładania powierzchni. Roboty dozujące

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się roboty, które są wykorzystywane do nanoszenia klejów. Popularne roboty do natryskiwania kleju lub klejenia warstw laminatów dają przedsiębiorcom wymierne i zauważalne korzyści. Wysokowydajne roboty dozujące mogą zwiększyć spójność i przepustowość, jednocześnie znacznie zmniejszając ilość zmarnowanego materiału i w zauważalny sposób obniżając tym samy koszty operacyjne firmy.

To samo dotyczy robotów malarskich, które również poprawiają jakość wykończenia oraz szybkość produkcji. Dzięki temu firmy, które wykorzystują roboty w procesach produkcyjnych budują trwałą przewagę nad konkurencyjnymi przedsiębiorstwami obecnymi na rynku. Najczęściej tego typu roboty biorą udział w pracach związanych z malowaniem krzeseł, małej infrastruktury drewnianej, półek oraz innych elementów.

Roboty do przenoszenia płyt i paletyzacji

Roboty cztero-, pięcio i sześcioosiowe przeznaczone do kompletacji, pakowania i paletyzacji są idealne do obsługi i przenoszenia w niezawodny sposób małych i dużych elementów. Od operacji pakowania gotowych do montażu mebli, chwytania i przenoszenia płyt, aż po operacje paletyzacji ciężkich szafek lub innych mebli, roboty te są idealne do wykonywania powtarzających się zadań.

Do tego rodzaju zadań mogą być wykorzystywane zarówno nowe jak i używane roboty. Integracja robotów do przenoszenia wymaga sporego doświadczenia w doborze chwytaka. To od właściwego wyboru efektora końcowego zależy bezpieczne przemieszczenie przedmiotów. Jednocześnie należy pamiętać o tym aby podczas pracy chwytak nie uszkodził produktów.

roboty do przenoszenia płyt