roboty CNC, roboty do obróbki skrawaniem, robot do obwódki maszyn CNC, robot do obróbki metali i tworzyw sztucznych

Roboty do obróbki skrawaniem są bardzo popularne na zachodzie. W naszym kraju automatyzacja produkcji przy użyciu robotów przemysłowych w tej gałęzi przemysłu dopiero raczkuje. Dzieje się tak, ponieważ większość firm zajmujących się obróbką skrawaniem metali i tworzyw sztucznych to małe zakłady produkcyjne, nastawione na lokalnych odbiorców.

Chcąc zautomatyzować produkcję elementów metalowych i detali z tworzyw sztucznych warto zastanowić się nad robotami do CNC. Przemysł 5.0 wywiera dużą presję na nowoczesnych producentów, dzięki czemu większą wagę przykłada się do automatyzacji i robotyzacji. W przypadku obróbki skrawaniem prowadzi to nie tylko do zwiększenia produkcji, ale również znacznego zwiększenia bezpieczeństwa dla pracowników fizycznych.

Roboty do obróbki skrawaniem – co zyskujesz?

  • Roboty do CNC mogą być używane w większości aplikacji dotyczących obróbki skrawaniem metali i tworzyw sztucznych. Oszczędzający miejsce robot CNC może zostać bardzo szybko przeprogramowany i użyty z różnymi maszynami i systemami peryferyjnymi, takimi jak na przykład naprowadzanie wizyjne.
  • Wdrożenie zrobotyzowanego ramienia CNC do obsługi maszyn CNC w nowych procesach jest szybkie i łatwe. Daje to możliwość zautomatyzowania prawie każdego zadania ręcznego, w tym tych z małymi partiami lub szybkimi zmianami. Robot jest w stanie ponownie wykorzystać programy do powtarzających się zadań.
  • Roboty do obróbki skrawaniem pozwalają również uwolnić pracowników fizycznych od prac mało ergonomicznych i wysoce powtarzalnych. Możliwe jest dzięki temu przesunięcie pracowników ludzkich do wykonywania ważniejszych lub mniej niebezpiecznych zadań.
  • Integracja robota do obróbki CNC oferuje wszystkie zalety zaawansowanej automatyzacji, bez tradycyjnych kosztów dodatkowych związanych z programowaniem, konfiguracją robotów i dedykowanymi, osłoniętymi gniazdami roboczymi. Co ciekawe, najszybszy zarejestrowany ROI to okres 34 dni – jeden z najszybszych w branży robotyki.
  • Roboty do CNC są w stanie wykonywać zadane operacje z bardzo wysoką precyzją. Zachowują przy tym ekspresowe tempo działania. Ramiona robotów CNC mogą ponadto wytrzymać znaczny wpływ na środowisko i zmiany temperatury.

Jaki robot do obróbki CNC będzie najlepszy?

W przypadku obróbki skrawaniem bardzo zadbać o to, aby robot był możliwe elastyczny. W związku z do tego typu aplikacji idealnie będą się nadawać ramiona robota 5-cio osiowe. Zapewniają one możliwość dowolnej integracji i montażu w wielu płaszczyznach.

Sam robot do obróbki skrawaniem nie będzie jednak w stanie zapewnić pełnej automatyzacji. Musimy zadbać również o odpowiednią celę i osprzęt do robota. Składa się na nią odpowiedni chwytak i przenośniki taśmowe do dostawy półproduktów i odbioru elementów gotowych. Decydując się na ofertę naszej firmy, przygotujemy rozwiązanie kompletne, idealnie dopasowane do potrzeb Państwa przedsiębiorstwa. Jest to kluczowe, ponieważ w przypadku integracji robotów liczy się usługa kompleksowa, zapewniająca nie tylko dostawę koniecznych elementów, ale również wdrożenie.

W zależności od tego jakie elementy są obrabiane należy dobrać odpowiednie obciążenie maksymalne robota. W przypadku elementów z tworzyw sztucznych, ich waga zapewne nie będzie wysoka. Elementy z metali mogą być natomiast znaczącej wagi, więc maksymalne obciążenie powinno być odpowiednio dobrane. Wszystkie te elementy są oczywiście ustalane na etapie integracji robota do obróbki skrawaniem. Na szczęście mamy na rynku bardzo szeroki wyborów robotów (KUKA, Fanuc, ABB, Motoman Yaskawa, Universal Robot, czy Kawasaki), więc integracja odpowiedniego ramienia nie jest dużym problemem.

Roboty do obróbki skrawaniem – zastosowanie

Robot do obróbki CNC znajduje bardzo szerokie zastosowanie w zakładach produkujących elementy gotowe z metali lub tworzyw sztucznych. W przypadku metali mogą to być między innymi stal, żelazo, aluminium, miedź, mosiądz, itp. Ze względu ne wysoką popularność tworzyw sztucznych, roboty CNC idealnie nadadzą się do obróbki poliamidu, poliacetalu, teflonu, polietylenu oraz tworzy wysokosprawnych.

Elastyczność robotyzacji daje możliwość integracji robotów do wielu operacji obróbczych. Zastosowanie ich jest więc możliwe nie tylko w dużych zakładach produkcyjnych, ale również firmach działających w oparciu o rynek lokalny.

Integrator robotów CNC do obróbki skrawaniem

W przypadku zainteresowania zautomatyzowaniem produkcji elementów metalowych i tworzywowych, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Przygotujemy dla Państwa ofertę, które zostanie dopasowana do potrzeb produkcyjnych Państwa firmy.

Tel 52 511 86 67

Mail: roboty@workbot.pl