W dzisiejszym przemyśle tworzyw sztucznych roboty przemysłowe są wykorzystywane we wszystkich obszarach produkcji. Robotyzacja wtryskarek zapewnia producentom detali z tworzyw sztucznych przewagę konkurencyjną przy znacznym wzroście wydajności i wysokiej jakości. Ze względu na swoją wszechstronność robot może być wykorzystywany do załadunku komponentów do wtryskarki po obróbkę wykańczającą lub montaż elementów formowanych wtryskowo.

Poza tym roboty są coraz częściej wykorzystywane w procesach post-procesowych takich jak spawanie, montaż i pakowanie. Wynika to z rosnącego zapotrzebowania na bardziej elastyczne rozwiązania w całym cyklu produkcyjnym.

zyski z robotyzacji

Zastosowanie robotów w przetwórstwie tworzyw

Formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych jest procesem produkcji wyrobów z tworzyw różnych gatunków w dużych ilościach. Stosowany jest w procesach produkcji masowej, w których identyczne produkty są wytwarzane wielokrotnie, a roboty przemysłowe mogą wykonywać te bardzo powtarzalne zadania.

Zastosowanie podstawowe to robot do rozładowywania gotowych elementów z wtryskarek

roboty do wtryskarek

Robot do obsługi wtryskarki może być maszyną fabrycznie nową, choć wiele firm aktualnie wykorzystuje również bardzo często roboty używane.

Najprostsze zastosowania robotów obejmują sekwencjonowanie cyklu formowania w celu usunięcia gotowych elementów z maszyny i ułożenia ich na stole. Innym powszechnym zadaniem jest usuwanie z formy wlotów i odpadów i umieszczanie ich w granulatorze w celu recyklingu.

Etykietowanie to kolejny przykład w jakim odnajdują się roboty do wtryskarek. Automatyczne zrobotyzowane etykietowanie wykorzystuje manipulator do umieszczania zadrukowanych etykiet bezpośrednio w otwartej formie. Etykiety są następnie trwale umieszczane w częściach formowanych wtryskowo i stają się integralną częścią produktu końcowego. Robot z indywidualnie zaprojektowanym chwytakiem na końcu ramienia umożliwia precyzyjne pozycjonowanie etykiety na produkcie z dużą stabilnością i powtarzalnością.

Robotyzacja obsługi wtryskarek

Zastosowanie robotyki zapewnia producentom bardzo potrzebną przewagę konkurencyjną przy zauważalnym wzroście zarówno wydajności, jak i jakości produkowanych części. Zastosowanie robotyki w obsłudze nad maszyn powoduje poprawę powtarzalności produktu i wydajności produkcji. Roboty uzbrojone w chwytaki pneumatyczne lub na podciśnienie mogą zapewnić ostrożną obsługę nowo wtryskiwanych elementów oraz ograniczyć uszkodzenia.

Jednym z najbardziej powszechnych zastosowań robotyki w formowaniu wtryskowym jest obsługa maszyn. Ponieważ zadanie to jest pracochłonne i wymaga dużej konsekwencji w obsłudze ze względu na materiał wrażliwy na ciepło, robot może odciążyć operatorów od powtarzających się i monotonnych czynności oraz ryzyka urazów.

Roboty do obtryskiwania tworzyw

Manipulatory przegubowe są również powszechnie stosowane w aplikacjach obtryskiwania tworzyw sztucznych, gdzie dwie lub więcej oddzielnych wyprasek musi zostać połączonych w celu wytworzenia jednego gotowego produktu. roboty do wtryskarek są masowo wykorzystywane do podnoszenia wypraski z jednej wtryskarki i umieszczania jej w drugiej w celu przeprowadzenia procesu obtryskiwania.

Może to zmniejszyć koszty pracy i montażu, poprawić jakość, integralność i niezawodność gotowego produktu. Dodatkowym atutem jest to, że operatorzy wtryskarek mogą zostać delegowani do bardziej kreatywnych zajęć. Zrobotyzowane wtryskarki mogą pracować w cyklu 24/7 z zachowaniem wszystkich zaprogramowanych parametrów pracy.

Roboty do obsługi wtryskarek cena i sprzedaż

W przetwórstwie tworzyw sztucznych istnieje znacząca tendencja wzrostowa w zakresie automatyzacji. Częściowo wynika to z zapotrzebowania na bardziej elastyczne rozwiązania, dlatego też zastosowanie zwłaszcza 6-osiowych robotów przemysłowych w formowaniu precyzyjnym jest dziś z pewnością coraz bardziej powszechne również w Polsce.

Ceny robotów są bardzo różne i zależą od wielu zmiennych czynników wynikających z indywidualnych wymagań kupującego. Cena robota wynika przede wszystkim z parametrów jakie oferuje maszyna w zakresie szybkości pracy, udźwigu, zasięgu ramiona itd. Aby poznać konkretne wyceny bardzo prosimy o kontakt z działem techniczno-handlowym.

robot do wtryskarki