Wielozadaniowe roboty lakiernicze są coraz częstszym wyborem firm przemysłowych, oraz fabryk lakierniczych. Co wpływa na ich wybór? Przede wszystkim wysoka wydajność pracy, precyzyjne i dynamiczne lakierownie oraz łatwa obsługa.

Różnorodność jaka występuje na rynku robotów, pozwala na dopasowanie konkretnego modelu pod indywidualne potrzeby firmy. Dzięki możliwości zakupu zarówno nowych jak i używanych (poleasingowych) robotów lakierniczych, każdy może wyposażyć swoje miejsce pracy w inteligentne maszyny ułatwiające wykonywanie codziennych prac przemysłowych związanych z malowaniem.

Malowanie jest pracą niebezpieczną i obciążającą. Pracownicy mogą być narażeni na działanie niebezpiecznych lotnych związków organicznych i substancji rakotwórczych. Natomiast roboty malarskie są przygotowane do radzenia sobie z niebezpieczeństwami związanymi z tym szczególnym środowiskiem pracy.

zyski z robotyzacji

Robot malarski

Na wielozadaniowość maszyn przeznaczonych do malowania składa się wiele elementów. O ich głównym przeznaczeniu decydują takie czynniki jak: długość ramion, udźwig maksymalny czy też szybkość nakładania powłok.

Zrobotyzowane stanowiska do malowania i natryskiwania

Manipulatory są powszechnie stosowane do natryskiwania na szeroką gamę materiałów, w tym na powierzchnie:

 • drewniane,
 • metalowe,
 • z tworzyw sztucznych,
 • szklenie elementów sanitarnych,
 • nakładanie żywic.

Dostępnych jest całe mnóstwo robotów malarskich, które automatycznie wykonują ogólne operacje malowania i natryskiwania. Mogą one być wykonywane zarówno przy użyciu farb proszkowych, jak i ciekłych. Maszyny wyposażone w innowacyjne technologie mogą zapewnić maksymalną elastyczność w powlekaniu obiektów wszystkich rozmiarów. Zazwyczaj wykorzystują one wysoce zaawansowane oprogramowanie, które jest w stanie precyzyjnie określać pozycje, wymiary i formy przychodzących przedmiotów, automatycznie generując trajektorie natryskowe nawet na przedmiotach o różnych kształtach i rozmiarach. Oprogramowanie to ma kluczowe znaczenie dla wykreślania i kontrolowania wszystkich precyzyjnych ruchów robota malarskiego – od najprostszej sekwencji operacji po znacznie bardziej złożone trajektorie.

roboty lakiernicze

Dostępność ofert wiodących marek:

 • ABB
 • Kuka
 • Yaskawa
 • Kawasaki
 • Fanuc
 • Wiele innych (zapytaj o ofertę)

Te roboty najczęściej wykorzystywane są w przemyśle meblarskim,  maszynowym czy u producentów armatury.

Roboty lakiernicze renomowanych marek są gwarancją udanej inwestycji. Ich spore doświadczenie na rynku robotyzacji prac przemysłowych przekłada się na tworzenie robotów o różnym nasileniu i powtarzalności pracy.

W związku z tym dostępne są roboty do malowania dla cyklicznych, intensywnych prac malarskich jak i te dedykowane dla mniejszej ilości wykonywanych ruchów.

Ze względu na środowisko oddziaływania dostępne są również roboty pracujące w niebezpiecznych, trudnych warunkach. Aby poznać szczegóły – serdecznie zapraszamy do kontaktu. Ramiona robotów mogą być instalowane w wielu różnych miejscach (na ścianie, półce, szynie), co pozwala na jeszcze większą elastyczność.

Roboty do malowania znajdują zastosowanie między innymi:

 • robot do malowania ram stolarki okiennej na mokro farbami wodnymi

robotyzacja

Robotyzacja stanowisk lakierniczych – dlaczego warto?

Lista zalet jakie niesie ze sobą robotyzacja procesów lakierniczych jest naprawdę spora. Aby zwiększyć możliwości robota do jego maksimum, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: warunki w których będzie użytkowany, jego rodzaj, udźwig i wymiary poszczególnych elementów.

Robotyzacja stanowisk lakierniczych to przede wszystkim:

 • poprawa wydajności oraz ergonomii pracy
 • prosta, nieskomplikowana obsługa
 • niskie koszty eksploatacyjne
 • zdecydowanie większa powtarzalność procesów
 • precyzyjna, starannie wykonywana praca
 • możliwość zastosowania w miejscach szczególnie niebezpiecznych (np. zagrożonych wybuchem)

Oprogramowanie antykolizyjne pozwala na pracę wielu robotów w bliskiej odległości od siebie. Dzięki temu zwiększa się wydajność i czas cyklu co korzystnie wpływa na opłacalność produkcji i poprawę konkurencyjności.

Przedsiębiorstwa, które postanowiły wdrożyć robotyzację na stałe do fabryk przemysłowych znacząco poprawiają swoje wyniki na tle innych firm konkurencyjnych.

Proces robotyzacji stanowisk pracowniczych ma szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach. Problemy kadrowe, wysokie wymogi jakościowe, nieustannie rozwijająca się konkurencja – To powody dla których warto zainteresować się wprowadzeniem robota do swojej firmy.

Malowanie przy użyciu robotów daje najwyższej jakości rezultaty. Po prawidłowym zaprogramowaniu, przemysłowy robot malarski może nakładać materiał bez pozostawiania kropelek, niespójności, nadmiaru lakieru, itp. Farba, lakier lub inna powłoka jest nakładana precyzyjnie i równomiernie.

Części do robotów lakierniczych

Części oraz podzespoły robotów warunkują wydajną pracę maszyny. To dzięki dobrze dobranym komponentom robot tworzy kompatybilną całość wpływającą na jakość lakierowania, tempo wykonywanej pracy oraz żywotność maszyny.

W takim wypadku należy korzystać jedynie z autoryzowanych serwisów robotów, które posiadają oryginalne części zgodne z danym modelem robota. Ma to znaczenie zarówno w przypadku robotów fabrycznie nowych jak i tych poleasingowych (używanych). Zobacz również pokrowce do robotów

Roboty do nakładania powłok cena i sprzedaż. Integrator robotów lakierniczych

Cena robotów lakierniczych. Na cenę robotów lakierniczych w głównej mierze ma wpływ wybór producenta oraz poszczególnego modelu. Oczywiście, jest wiele innych czynników, które także warunkują ostateczną cenę produktu, m.in.:

 • udźwig maksymalny
 • zasięg ramion
 • wyposażenie dodatkowe
 • w przypadku robota używanego – jego rocznik

Sprawdź ile kosztują roboty lakiernicze. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani otrzymaniem konkretnej wyceny robota – zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści postarają się stworzyć dla Państwa najbardziej atrakcyjną ofertę w stosunku do oczekiwanych rezultatów.