roboty pick and plandek, robot pick and place

Roboty pick and place są powszechnie stosowane w nowoczesnych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Automatyzacja tego procesu znacznie przyspiesza proces pobierania części lub towarów i umieszczania ich w innych lokalizacjach. Bardzo pozytywnie wpływa to zwiększenie produktywności przedsiębiorstwa.. Roboty typu pick and place wykonują powtarzalne zadania, pozwalając jednocześnie przesunąć pracowników do bardziej złożonych prac, wymagających większego skupienia.

Roboty pick and place jak działają ?

Roboty pick and place montowane są zazwyczaj do wytrzymałych konstrukcji, które zapewniają wysoką stabilność podczas wykonywania bardzo szybkich ruchów. Najważniejsze jest to, aby roboty były ustawione w sposób, umożliwiający im dotarcie do różnych obszarów w celu wykonania pracy. Wszystkie roboty pick and place korzystają z nowoczesnych systemów wizyjnych, które dają możliwość szybkiej identyfikacji towarów, chwytania i przenoszenia ich w miejsce docelowe.

Integracja robota pick and place jest możliwa w przypadku setek różnego rodzaju aplikacji. Dzieje się tak, ponieważ istnieje możliwość dostosowania chwytaka i robota do danego procesu. Do najbardziej popularnych aplikacji tych robotów z pewnością możemy zaliczyć pakowanie. Robot pobiera gotowy produktu i umieszcza go w opakowaniu. Nie można zapominać jednak o innych aplikacjach, na przykład montażu. Wówczas robot pick and place jest w stanie pobrać daną część, a następnie zainstalować ją w produkcie gotowym.

Robot pick and place

  • Ramiona robota – są obecnie najczęściej wykorzystywane do aplikacji pick and place. Możemy tutaj wyróżnić roboty przemysłowe 5-cio osiowe oraz 6-cio osiowe. Pierwszy będzie się idealnie nadawał do integracji w aplikacji polegającej na uchwycie, przeniesieniu i umieszczeniu w miejscu docelowym. Drugi natomiast może być stosowany wówczas, gdy aplikacja pick and place obejmuje również operację montażu.
  • Roboty współpracujące – coboty w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. Ich zadaniem jest pomoc pracownikom fizycznym i głęboka współpraca na linii cobot-człowiek. Zastosowanie robotów współpracujących w aplikacjach typu pick and place sprawia, że możliwa jest znacznie bardziej efektywna praca oraz zwiększenie produktywności przedsiębiorstwa.
  • Roboty kartezjańskie – zdecydowanie mniej popularne niż wyżej wymienione rozwiązania. Podobnie jak roboty 6-cio osiowe, dają możliwość poruszania się w trzech osiach – X, Y i Z. Roboty kartezjańskie pick and place wyróżnia przede wszystkim bardzo wysoka dokładność pracy. Co bardzo ciekawe – odpowiednio zintegrowany robot kartezjański jest w stanie pracować dokładniej od ramiona robota 6-cio osiowego.
  • Roboty delta – wyróżniają się zaawansowanymi technologiami widzenia, które pozwalają im rozróżniać kolory, kształty i rozmiary. Dzięki temu roboty te idealnie nadają się do aplikacji, w których zadaniem jest pogrupowanie elementów, a następnie przetransportowanie ich do miejsca montażu lub pakowania.
  • Roboty fast pick – charakteryzują się możliwością bardzo szybkiej pracy w aplikacjach o średniej objętości z jednostkami SKU o dużej prędkości. Przedsiębiorcy decydujący się na roboty fast pick do aplikacja typu pick and place mają możliwość przesunięcia pracowników do bardziej wymagających prac. Widoczne jest również na pierwszy rzut oka przyspieszenie produkcji, które pozytywnie wpływa na ogólną produktywność przedsiębiorstwa.

Roboty pick and place zobacz jakie mają zalety

Dwie główne zalety robotów typu pick and place to dokładność i duża prędkość pracy. W ich przypadku przepustowość może często sięgać nawet 200 produktów na minutę, podczas gdy systemy wizyjne mogą identyfikować nawet 100 produktów na sekundę. Odpowiednio zintegrowany robot pick and place pracuje również z bardzo wysoką dokładnością. Dzięki temu ryzyko popełnienia błędu jest minimalne, a to wszystko przy bardzo szybkiej pracy. Warto wspomnieć w tym miejscu, że prędkość operacji wykonywanych przez pracowników fizycznych jest nieporównywalnie niższa. W ich przypadku istnieje również duże ryzyko błędów, ponieważ aplikacje pick and place są bardzo często monotonne i powtarzalne.

Roboty typu pick and place mogą ponadto zapewnić producentom wysoki zwrot z inwestycji (ROI) ze względu na korzyści w zakresie produktywności.

Robot pick and place – najpopularniejsze aplikacje:

  1. Montaż: roboty pick and place podnoszą część przeznaczoną do montażu, a następnie przy pomocy odpowiednio zintegrowanego chwytaka montują ją w produkcie docelowym. Po tej operacji mają również możliwość przeniesienia produktu docelowego w inne miejsce, na przykład umieszczenie go w opakowaniu zbiorczym.
  2. Pakowanie: jest to najbardziej popularna aplikacja dla robotów pick and place. Zasada działania jest w tym przypadku stosunkowo prosta. Robot pick and place przy pomocy systemów wizyjnych namierza produkt do zapakowania, następnie chwyta go i umieszcza w opakowaniu.
  3. Bin Picking: roboty typu pick and place wyposażone w zaawansowane systemy wizyjne mogą chwycić części i elementy mocno wymieszane. Idealnie nadają się one do linii produkcyjnych, w których na jednym przenośniku taśmowych znajdują się różne produkty.
  4. Inspekcja: systemy wizyjne robotów pick and place mogą monitorować produkty poruszające się na przenośnym taśmowym i wykrywać egzemplarze wadliwe. Jest to zautomatyzowana kontrola jakości, pozwalające na bardzo szybkie odrzucenie uszkodzonych produktów w taki sposób, aby nie trafiły do klienta końcowego.

Jak zamówić robota pick and place?

Jeżeli są Państwo zainteresowani robotami do aplikacji typu pick and place, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Przygotujemy ofertę idealnie dopasowaną do potrzeb Państwa przedsiębiorstwa.

KOM: +48 797 505 645

EMAIL: roboty@workbot.pl