Roboty z systemami wizyjnymi to rozwiązanie coraz częściej spotykane w wielu zakładach przemysłowych. Wysokiej klasy rozwiązania wizyjne zwiększają elastyczność automatyzacji. Robot dostosowując się do zmienności, wielkości, kształtu i lokalizacji części może wykonywać bardzo szeroki wachlarz zadań, w tym nawet śledzenie i pobieranie części będących w ruchu na przykład na przenośniku. 

Dodaj system wizyjny do robota i spraw aby zaczął „widzieć”. Aby system wizyjny był skuteczny, musi być prawidłowo dobrany, zainstalowany i współgrać z istniejącymi elementami systemu. Zintegrowany system wizyjny zapewnia, że ruchy robota będą dokładne i precyzyjne.

 

zyski z robotyzacji

Zastosowanie robotów z systemami wizyjnymi

Głównym typem aplikacji, które wymagają zrobotyzowanych systemów wizyjnych, są procesy, w których stosuje się zróżnicowane produkty. Roboty bez kamer i czujników nie przełączają się łatwo pomiędzy zmiennymi zadaniami, a przeprogramowanie ich dla każdej części ma negatywny wpływ na wydajność pracy.

Roboty z systemami wizyjnymi wykorzystywane są również do kontroli jakości, ma to miejsce na przykład w procesie jakim jest spawanie zrobotyzowane. Systemy wizyjne mogą być również stosowane w celu uniknięcia kolizji lub w przypadku robotów przemysłowych, w celu wyłączenia robota, jeżeli operator znajdzie się zbyt blisko.

Dlaczego warto wybrać

  • Usamodzielnienie pracy robotów
  • poprawa jakości pracy
  • zwiększenie wydajności
  • zmniejszenie kosztów pracy
  • szansa na zastąpienie pracownika w 100%
robot z systemem wizyjnym

Jak działa robot z systemem wizyjnym

System wizyjny składa się z jednej lub więcej kamer, specjalnego oświetlenia i oprogramowania. Kamera robi zdjęcie obszaru roboczego lub obiektu, który robot będzie chwytał, a oprogramowanie przeszukuje obraz w poszukiwaniu cech, które pozwalają mu określić pozycję i orientację. To inteligentne rozwiązanie generuje informacje, które są wysyłane do sterownika robota, a zaprogramowane pozycje są aktualizowane. W zależności od zastosowania, kamera robota może być zamontowana na robocie lub może znajdować się w stałej pozycji w komórce.

Firmy produkujące roboty często oferują systemy wizyjne z oprogramowaniem wizyjnym ściśle zintegrowanym ze sterownikiem robota, co upraszcza programowanie i użytkowanie takich rozwiązań.

Systemy wizyjne 2D i 3D

Elementy sztucznej inteligencji w połączeniu z robotyką zapewniają wiele korzyści dla automatyzacji procesów produkcyjnych. Robotyczne systemy wizyjne różnią się znacznie pod względem formy i funkcji, mogą być dwuwymiarowe – 2D lub trójwymiarowe – 3D.

Nie wszystkie rozwiązania zrobotyzowane wymagają systemu wizyjnego, ale niektóre operacje czerpią duże korzyści jeśli robot przemysłowy jest wyposażony w kamerę i czujniki. Stanowią one dodatkową inwestycję w automatyzację, ale mogą pomóc w osiągnięciu dużych zysków porzez większą uniwersalność i elastyczność.

Gdy roboty muszą spełniać kilka różnych funkcji, konieczne będą systemy wizyjne. Na przykład, jeśli robot musi odebrać części o różnych rozmiarach w tej samej partii, aby to zrobić będzie potrzebował systemu wizyjnego. To samo dotyczy robotów, które muszą określić lokalizację części. Zasadniczo, każde zastosowanie, w którym lokalizacja, rozmiar i funkcja nie są ustalone, będzie wymagało systemu wizyjnego.

roboty z systemami wizyjnymi

Cena robota z systemem wizyjnym

System wizyjny stosowany jest w różnych procesach przemysłowych, takich jak kontrola, rozpoznawanie obiektów, przenoszenie itd.Wdrażanie robotów w przemyśle zwiększa i jest procesem nieodwracalnym. Tendencja ta jest napędzana przez postęp technologiczny w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań, również w zakresie osprzętu do robotów.

To ile kosztuje system wizyjny do robota zależy od wielu zmiennych czynników. Bardzo trudno jest wskazać jedną konkretną wartość, a nawet widełki w jakich mieszczą się cyny systemów. Aby poznać konkretną wycenę konkretnego rozwiązania prosimy o kontakt celem omówienia dostępnych możliwości i przygotowania kalkulacji.