Baterie występują w wielu różnych kształtach i rozmiarach, począwszy od miniaturowych ogniw używanych do zasilania aparatów słuchowych i zegarków, a skończywszy na bateriach zapewniających zasilanie central telefonicznych i komputerowych centrów danych. Coraz powszechniejsze jest również wykorzystywanie innowacyjnych baterii w systemach fotowoltaicznych i samochodach oraz pojazdach elektrycznych.

Dostęp do nowoczesnej technologi umożliwia nam skuteczne łączenie ogniw litowo-jonowych oraz spawania baterii. Zaawansowane technologie laserowe dają gwarancję wysokiej precyzji i niezawodności. Wąskie spoiny, bardzo wysoka stabilność wymiarowa oraz dokładność połączeń sprawia, że ta technologia jest coraz częściej wybierana do produkcji zaawansowanych podzespołów.

Produkty końcowe są szeroko stosowane w takich aplikacjach jak elektronarzędzia, instrumenty medyczne, urządzenia mobilne, elektryczne układy napędowe w pojazdach hybrydowych i elektrycznych, turbiny wiatrowe i wiele innych.

spawanie laserowe baterii

Technologia spawania laserowego ogniwo litowo – jonowych

W produkcji baterii istnieje wiele wymagań dotyczących łączenia, w tym połączeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz uszczelniania. Spawanie laserowe robotem z systemem wizyjnym jest optymalnym rozwiązaniem. Odpowiednie łączenia ogniw konektorami podczas montażu akumulatora tworzy bezpieczne styki elektryczne pomiędzy ogniwami akumulatorów.

Ponieważ baterie są produkowane w bardzo szybkim tempie, stosowanie zgrzewarek oporowych bywa nieopłacalne. Robot spawający laserem może optycznie dopasować się do prędkości poruszającego się ogniwa i zgrzewać punktowo bez kontaktu i zużycia elektrod. Stanowią one doskonałą alternatywę dla tradycyjnych technologii takich jak zgrzewarki punktowe.

Zrobotyzowane spawanie laserowe jest szybkie i niezawodne, dlatego wykorzystuje się je nawet w przypadku zaawansowanych produktów, takich jak ogniwa litowe. Lasery mogą tworzyć hermetyczne uszczelnienie, aby chronić przed uszkodzeniem na przykład przez przez parę wodną.

korzyści robotyzacji

Laserowe spawanie różnych materiałów

Spawanie laserowe robotami szybko stało się jednym z najważniejszych procesów spawania różnych w bateriach litowo-jonowych. Biorąc pod uwagę, że w procesie tym występuje kilka różnych metali, a także fakt, że branża ta nadal odnotowuje gwałtowny wzrost, konieczne było zastosowanie procesu, który jest zarówno opłacalny, wydajny, jak i szybki oraz niezawodny. Poza tym baterie mogą również występować w różnych konfiguracjach, dlatego można wyróżnić między innymi:

  • spawanie baterii cylindrycznych
  • spawanie baterii pryzmatycznych

Powodem dla którego baterie zbudowane są z różnych metali jest między innymi to, że w ten sposób maksymalizuje się ich parametry pracy. Jednak wymaga to aby spawanie baterii było zorganizowanym procesem wykonywanym za pomocą najnowszych technologii.

Materiały najczęściej spawane laserowo to:

  • stal
  • nikiel
  • miedź
  • aluminium

Usługowe laserowe spawanie ogniw litowo-jonowych

Profesjonalne spawanie ogniw litowo-jonowych robotem przemysłowym umożliwia szybką realizację nawet bardzo skomplikowanych modułów. Ta technologia umożliwia spawanie całych zespołów akumulatorów w oparciu o dokumentację wykonawczą dostarczoną przez klienta. Ponad to możliwe jest spawanie ogniw w stanie naładowanym, które wymaga zagwarantowania najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Usługa laserowego łączenia ogniw w kompletne moduły bateryjne oparta jest na długoletnim doświadczeniu i wykwalifikowanej kadrze wykorzystującej do realizacji usług nowoczesne roboty spawalnicze. W ten sposób można klientom zagwarantować stabilny outsourcing spawania laserowego dla różnych typów akumulatorów, który zawsze zakończony jest kontrolą jakości. Wysoka wydajność procesu zapewnia realizację przyjętych prac zgodnie z ustalonym terminem.