W pierwszym artykule z tej serii zaprezentowaliśmy kilka potencjalnych zastosowań. W tym wskażemy kolejne, zobaczcie jakie przedmioty można spawać robotami przemysłowymi. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu. Są to tylko przykładowe zastosowania robota w procesie spawania. Szeroki wybór manipulatorów i stale rozwijająca się technologia sprawia, że spawanie zrobotyzowane zastosowanie znajduje również w innych produktów wskazanych przez klientów.
Stanowisko zrobotyzowane do spawania elementów podnośnika hydraulicznego
Zrobotyzowana cela spawalnicza zapewnia automatyczne spawanie zespołu mechanizmu podnoszącego (część obrotowa, podstawa). W skład ogniwa roboczego wchodzi uniwersalny pozycjoner, który zapewnia obrót produktów na jednej i dwóch osiach. Każda oś pozycjonera jest dodatkową osią robota spawalniczego, co zapewnia kontrolowany obrót spawanego zespołu.
Dodatkowo, robot spawalniczy na torze jezdnym, porusza się wzdłuż spawanego przedmiotu co pozwala na liniowy ruch robota do 6 metrów . Moduł liniowy służy jako dodatkowa oś robota z kontrolowanym ruchem robota po torze. W sumie rozwiązanie posiada 9 osi ruchu tworzących jeden układ współrzędnych ze wspólnym sterownikiem PLC i programowaniem.
Robot do spawania cylindrów hydraulicznych
Stanowisko zrobotyzowane zostało zaprojektowane specjalnie na potrzeby firmy produkcyjnej. Podstawowym celem realizacji zadania była znacząca poprawa jakości i trwałości produktów.
Wymiana narzędzi (indukcyjna „głowica” i palnik spawalniczy) odbywa się w trybie automatycznym.
Cela spawalnicza posiada specjalnie zaprojektowany pozycjoner, który umożliwia montaż siłowników hydraulicznych o różnych wymiarach, a także zapewnia możliwość sterowania i zsynchronizowanego obrotu podczas spawania na osi poziomej.
Dzięki łatwej obsłudze to specjalistyczne ogniwo robocze zwiększyło wydajność, jakość i powtarzalność w produkcji cylindrów hydraulicznych.
Roboty do spawania ram meblowych
Robot spawalniczy Fanuc wyposażony w sprzęt spawalniczy firmy Binzel do automatycznego spawania ram mebli. Stanowisko zrobotyzowane pozwoliło na zwiększenie możliwości produkcyjnych. Dzięki szybkim przesuwom i wysokim jakościom spoin firma produkcyjna zniwelowała problemy z obsadą stanowisk spawalniczych. Dodatkowo jest uniwersalne ogniwo, które zapewnia spawanie łukowe robotem szerokiej gamy produktów, w tym spawanie produktów z ramami, rur, jak również obudowy metalowe.
Spawanie ram wózków
W tej aplikacji robot wyposażony w skaner laserowy pozwalający na określenie pozycji szwu spawalniczego, z uwzględnieniem możliwości przemieszczenia i odchylenia. W projekcie tym został zastosowany robot spawalniczy Fanuc 710iC / 12L o zwiększonym zasięgu. Manipulator został zamontowany na torze liniowym, służy to jako dodatkowa oś i znacznie zwiększa strefę zasięgu podczas spawania. Dodatkowo jednoosiowy pozycjoner dla robotów spawalniczych posiada przesuwną głowicę nośną, która umożliwia montaż i obracanie elementów obrabianych o różnych rozmiarach.
Roboty do spawania ścian skrzyni ładunkowej ciężarówki
Roboty przemysłowe wyposażone są w zaawansowane systemy skanowania laserowego do dokładnego określania trajektorii spawania. Roboty są montowane w komorze w kształcie litery L, umieszczone na modułach liniowych zapewniających kontrolowane przemieszczenie liniowe i znacznie rozszerza zakres spawania. W ten sposób stanowisko zapewnia automatyczne spawanie ścianek zbiornika przy zachowaniu wysokiej jakości spoin.
Roboty do spawania felg samochodów ciężarowych
Stanowisko zrobotyzowane składa się z sześcioosiowego robota spawalniczego umieszczonego na torze liniowym oraz dwóch pozycjonerów mechanizmu obrotowego detali umieszczonych wzdłuż modułu liniowego. Pierwszy pozycjoner to dwuosiowy pozycjoner o podwyższonym udźwigu, gdzie każda oś służy jako dodatkowa oś robota, zapewniając w ten sposób kontrolowany obrót obrabianego przedmiotu podczas spawania. Drugi pozycjoner to jednoosiowy pozycjoner z regulowanym zapewniającym kontrolowany obrót w płaszczyźnie poziomej podczas procesu spawania.W celu regulacji ruchów palnika spawalniczego i śledzenia spoin, robot jest wyposażony w specjalny skaner laserowy o dopasowanej długości roboczej wiązki.
Stanowisko do spawania drzwi metalowych
Specjalnie stworzone stanowisko oparte jest na dwóch robotach spawalniczych wyposażonych w laserowe czujniki śledzące. Aby zapewnić płynność procesu zawiera dwupozycyjny stół obrotowy, który zapewnia automatyczną zmianę pozycji pomiędzy operatorem a robotem.
W jednym z położeń stołu operator ustawia ościeżnicę drzwi, w drugim skrzydło drzwi.

Praktyczne zastosowanie robotyzacji spawania
Istnieje wiele różnorodnych produktów, które można z powodzeniem spawać z wykorzystaniem robota przemysłowego. Można tu zarówno rozważać różnorodne technologie po stronie robotyzacji jak i samego zgrzewu. Do najpopularniejszych aplikacji należą z pewności te, które wykorzystują spawanie metodą TIG i MIG/MAG, co w cale nie znaczy, że inne sposoby są rzadko wykorzystywane.
Robotyzacja spawania jest coraz bardziej dostępna również dla małych producentów. Powoduje to, że każdego roku więcej firm skłania się w stronę automatyzacji produkcji. Dostępnych jest również dużo wysokiej klasy źródeł spawalniczych oraz dostawców osprzętu jak Lincoln Electric, Binzel, Fronius czy Kemppi. Wszystko to jest powodem, że spawanie zrobotyzowane zastosowanie ma w szerokiej gamie aplikacji. Daje to nowe możliwości produkcyjne dla firm działających w obszarze spawalnictwa przemysłowego.