Systemy wizyjne 3D do trudnych warunków pracy

Systemy wizyjne 3D do trudnych warunków pracy

Ponieważ roboty przemysłowe pracują w coraz bardziej wymagających środowiskach, integrator robotów podczas wyboru systemów wizyjnych 3D musi wziąć pod uwagę kilka czynników bezpieczeństwa. Takie podejście może zapewnić wysoką wydajność stanowisk zrobotyzowanych.

Dzięki temu klientowi można zaoferować trwałość, niezawodność, stabilność i wysoką wydajność. Te parametry są osiągane nawet jeśli urządzenie jest narażone na działanie takich czynników jak:

– wilgoć,

– woda,

– kurz,

– i inne zanieczyszczenia.

Zdolność systemów wizyjnych 3D do szybkiego wykonywania wysokiej jakości skanów to jedna z ważniejszych kwestii przy doborze urządzeń. Jakość skanerów decyduje czy roboty wizyjne mogą pracować niezawodnie w gorącym, wilgotnym czy zakurzonym środowisku.

 

IP systemów wizyjnych 3D dla robotyki

Wysoka jakość mechaniczna i trwałość stanowią pierwszy warunek zakwalifikowania skanera 3D do klasy przemysłowej. Wytrzymały sprzęt nie tylko zapewnia ochronę przed uszkodzeniami, ale także minimalizuje ryzyko niepotrzebnego serwisowania i związanych z tym kosztów napraw.

Poziom ochrony jest określony przez międzynarodowy system Ingress Protection Rating, czyli kod IP. Kod ten składa się z dwóch cyfr – pierwsza reprezentuje poziom ochrony przed wnikaniem ciał stałych, a druga określa stopień tolerancji na wilgoć lub wodę.

Im większa wartość każdej cyfry, tym większa ochrona. Kod IP mówi użytkownikom, jakie warunki zewnętrzne może wytrzymać urządzenie i jak bezpiecznie można go używać w określonych środowiskach i zastosowaniach.

Skanery 3D robotów przeznaczone do użytku przemysłowego powinny mieć minimalny stopień ochrony IP65. Urządzenia o tym stopniu ochrony są całkowicie pyłoszczelne i zabezpieczone przed niskociśnieniowymi, 6,3 mm strumieniami wody płynącymi z dowolnego kierunku i pod dowolnym kątem. Czujniki o stopniu ochrony IP65 są przeznaczone do pracy w środowisku zapylonym i wilgotnym i są zabezpieczone przed cieczami i drobnymi cząsteczkami.

 

Stabilizacja termiczna systemów wizyjnych 3D

Innym wymagającym czynnikiem, który często występuje w warunkach przemysłowych, jest temperatura zewnętrzna. Zdarza się, że jest niska lub zbyt wysoka. Również skrajna i zmienna temperatura może znacząco wpłynąć na wydajność skanowania robotów.

Aby zapewnić stabilne i niezawodne działanie urządzenia skanującego w nawet w wymagających warunkach termicznych, powinno ono być wyposażone w zaawansowany model kalibracji termicznej. Klienci poszukujący urządzenia, które może być stosowane w ustawieniach z ekstremalnymi lub zmiennymi temperaturami, powinni więc zdecydowanie zdecydować się na urządzenie z zaawansowaną kalibracją termiczną.

 

roboty wizyjne

 

Wysokowydajny układ GPU

Jednym z najważniejszych elementów w skanowaniu 3D jest czas. Każdy użytkownik chce otrzymać wysokiej jakości dane w jak najkrótszym czasie. Producenci systemów wizyjnych 3D poszukują rozwiązań pozwalających na skrócenie czasu skanowania przy zachowaniu wysokiej jakości.

Kluczowym elementem całkowitego czasu skanowania jest czas obliczeń, który może być znacznie skrócony dzięki zastosowaniu wydajnego procesora graficznego. Z drugiej strony, zaawansowany procesor graficzny w połączeniu z dłuższym czasem akwizycji może dostarczyć dane o jeszcze wyższej jakości. Nowoczesne systemy wizyjne robotów przemysłowych umożliwiają również przeprowadzenie obliczeń bezpośrednio na urządzeniu, co oszczędza zasoby komputera PC.

 

Oprogramowanie systemu wizyjnego stosowanego w robotyce

Przemysłowe systemy wizyjne 3D, aby nie wpływać na wydajność skanowania powinny posiadać zaawansowane algorytmy tłumienia światła otoczenia. Takie działanie powinno mieć miejsce nawet przy jasnym oświetleniu otoczenia, które zazwyczaj stanowi poważny problem.

Inne problemy integracji robota ze skanerem, które mogą wystąpić to odbicie wzorów w obszarach o złożonej geometrii, co powoduje nieprawidłowe pomiary. Może to mieć miejsce gdy urządzenie skanujące wykorzystuje własną metodę oświetlenia .Można temu zapobiec poprzez zastosowanie zaawansowanego filtra refleksyjnego z inteligentnymi algorytmami.

Zastanawiasz się jakie wybrać systemy wizyjne dla robotów przemysłowych ? Nie wiesz jaka jest cena robota z system wizyjnym ? Skontaktuj się z nami i sprawdź szczegóły