Sztuczna inteligencja pomoże w Firefox naprawiać błędy

Sztuczna inteligencja pomoże w Firefox naprawiać błędy

AI znajduje coraz więcej zastosowań. Jak informuje Firefox sztuczna inteligencja pomoże w naprawianiu błędów zgłoszonych przez użytkowników. ZOBACZ

Mozilla nieprzerwanie od kilkunastu lat należy do grona najbardziej popularnych wyszukiwarek. Każdego dnia na całym świecie korzystają z niej miliony osób. Niestety jak każde narzędzie wykorzystywane na masową skalę również Firefox nie jest wolny od błędów.

Aby ułatwić ich zgłaszanie i rozwiązywanie problemów pracownicy Mozilli postanowili wykorzystać możliwości jakie stwarza stosowanie sztucznej inteligencji w procesie automatyzacji naprawiania błędów.

firefox + AI

BugBug w Firefox

BugBug to nazwa jaką dostała nowa funkcja. W tym miejscu należy podkreślić, że jeszcze całkiem niedawno katalogowaniem zgłoszeń i rozwiązywaniem problemów w Mozilli zajmowali się wolontariusze. Dziś jednak kiedy ilość użytkowników i skala zgłoszeń się zwiększyła postanowiono postawić na automatyzację tego procesu.

Podstawowym zadaniem BugBug jest przypisywanie zgłoszeń do 3 podstawowych produktów firmy, a więc:

  • wyszukiwarki desktopowej,
  • jej wersji mobilnej,
  • programu do obsługi poczty elektronicznej Thunderbird


Trening AI trwał od dwóch lat. w tym czasie BugBug przeanalizował 1% zgłoszonych błędów. Jego trening objął swoim zakresem 100 tysięcy zgłoszeń.

Efekty z wdrożenia sztucznej inteligencji

Bez wątpienia w tym miejscu należy przede wszystkim podkreślić znaczne przyspieszenie pracy w zakresie przyjmowania i katalogowania zgłoszeń. Pracę, która jeszcze nie dawno trwała zazwyczaj kilka dni teraz wykonywana jest w około sekundę.

Jak zatem widać w tym przypadku algorytm umożliwił analizowanie znacznie większej ilości zgłoszeń w tym samym czasie.