Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze w praktyce

Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze w praktyce

Poniżej prezentujemy kilka ciekawych zastosowań robotów do spawania. Zrobotyzowane cele spawalnicze są coraz szerzej wykorzystywane w różnych aplikacjach, dlatego można spotkać wiele różnorodnych zastosowań, które w praktyce pozwalają przedsiębiorstwom osiągnąć przewagę konkurencyjną nad innymi firmami obecnymi na rynku.

Efektem wdrożeń jest poprawa jakości produktu końcowego, wzrost wydajności, zmniejszenie zużycia materiałów, obniżenie kosztów pracy, wyższa powtarzalność i lepsze planowanie procesu produkcyjnego. Robotyzacja spawania ze względu na rozwój technologii stała się dostępna również dla małych producentów co stwarza zupełnie nowe warunki rynkowe.

Robot do spawania ciekawe integracje

Lutowanie części grzejników składających się z miedzi i stali

Część wewnętrzna grzejnika (rama) wykonana jest z miedzi, a zewnętrzne części boczne (kolektory) ze stali. W celu zwiększenia wydajności zadania spawania pozycjoner zapewnia regulowany obrót o 180° dla ciągłego przepływu pracy pomiędzy robotem a operatorem systemu. Aby zapobiec „skręcaniu się” produktów podczas rotacji każda pozycja pozycjonera zapewnia kontrolowany obrót produktu wzdłuż osi poziomej za pomocą systemu Fanuc Dual Drive (napęd synchroniczny obu płyt czołowych). Jedna z płyt czołowych pozycjonera jest nieruchoma, a druga posiada funkcję przesunięcia dla instalacji produktów o różnych rozmiarach.

Spawanie cylindra próbnika ropy naftowej

Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze zapewniają w pełni automatyczne spawanie próbników oleju. Do tego można wykorzystać zarówno roboty do spawania TIG jak i roboty do MIG / MAG z automatyczną wymianą palnika. Zrobotyzowana cela spawalnicza zawiera dwuosiowe pozycjonery, które zapewniają kontrolowany obrót produktów w osi poziomej i pochyłej w celu zapewnienia podczas procesu spawania optymalnego zasięgu robota i prawidłowego położenia spoin.

Automatyczne spawanie nośników łożysk tocznych

Komora spawalnicza umożliwia spawanie przemysłowych łożysk tocznych w trybie w pełni automatycznym. Specjalnie skonstruowana rama w kształcie „H” zapewnia kontrolowany obrót obrabianego elementu i zapewnia prawidłowe usytuowanie połączeń spawalniczych w przestrzeni, w tym spawanie szwów okrągłych. Ponadto, ta rama umożliwia jednoczesne spawanie i załadunek/rozładunek w celu osiągnięcia maksymalnej wydajności.

Spawanie robotem belek nośnych

Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze to wysokowydajne rozwiązanie do spawania belek nośnych. Cela robocza wykorzystuje dwa roboty spawalnicze Fanuc oraz jednoosiowy pozycjoner, który jest sterowany serwomechanizmem i zapewnia optymalny obrót elementów podczas spawania.

Roboty do spawania wózków górniczych

Unikalna zrobotyzowana cela spawalnicza do spawania wózków do kopalni. Stanowisko spawalnicze z robotem wyposażone jest w uniwersalne pozycjonery, które umożliwiają obracanie elementów roboczych o wadze do 20.000 kg.
W celu poszerzenia zasięgu spawania, robot posiada tor jezdny zamontowany w systemie liniowym, który pozwala na ruch wzdłuż osi poziomej.

Zrobotyzowane spawanie łyżki gąsienicowej

Ta masywna, zautomatyzowana komórka robocza wykonuje spawanie łyżki ładowarki gąsienicowej. Robotyczna technologia spawania wykorzystuje spawanie adaptacyjne. Robot spawalniczy wyposażony jest w zaawansowany skaner laserowy oraz zestaw specjalnie stworzonych algorytmów adaptacyjnych, które pozwalają robotowi śledzić i korygować trajektorie spawania, a także regulować parametry spawania w czasie rzeczywistym.

Robot spawalniczy do produkcji ram wózków

Stanowisko zrobotyzowane zapewnia automatyczne spawanie ram montażowych ciężkich wózków.
Pozycjoner zapewnia sprawną zmianę pozycji pomiędzy robotem a operatorem. Dodatkowo, każda pozycja jest kontrolowana przez obrót spawanych elementów podczas procesu spawania.

Spawanie obudowy wentylatora

Robot spawalniczy zapewnia całkowicie automatyczne spawanie różnych rozmiarów obudów wentylatorów.
Umożliwia to uniwersalne narzędzie do montażu i instalacji produktów o różnych rozmiarach na płycie czołowej dwuosiowego pozycjonera. Taki dwuosiowy pozycjoner spawalniczy zapewnia kontrolowany obrót produktów podczas spawania, co pozwala na spawanie we właściwej orientacji.